رویدادهای اقتصادی صعود بورس تهران به صدر بازارهای سهام دنیا - رویدادهای اقتصادی

صعود بورس تهران به صدر بازارهای سهام دنیا

موضوع : اخبار اقتصادی , اخبار بازار ماشین , اخبار طلا و سکه , بازار نرخ و ارز بانکی , رویدادهای اقتصادی ایران , رویدادهای اقتصادی جهان ، 2 هفته پیش ارسال شدهصعود بورس تهران به صدر بازارهای سهام دنیا

به گزارش همشهري، تغيير مؤلفه‌هاي سياسي و اقتصادي از برجام گرفته تا افزايش قيمت نفت، دلار و مواد خام در بازار‌هاي جهاني چنان اثر عميقي بر بورس تهران گذاشتند كه بازار سهام ۵۰ساله تهران را به بالاترين نقطه جهان رساندند اين اتفاق بعد از آن افتاد كه بورس تهران توانست بالاترين ركورد تاريخي‌اش را ثبت كند. بورس تهران از نظر قانوني ۱۵دي‌ماه امسال ۵۰ساله مي‌شود و اين اتفاق مهمي براي بازار سهام است كه نشان مي‌دهد سابقه بازار سهام در ايران در مقايسه با برخي كشور‌هاي ديگر چقدر است.

در عين حال به غيراز درنظر گرفتن مقدار بازده كه مهم‌ترين عامل سرمايه‌گذاري براي سهامداران سراسر كره زمين است، صنايع موجود در بازار سهام ايران كه با احتساب صنايع فعال در فرابورس هم‌اكنون از مرز ۵۵ صنعت هم عبور كرده غناي بيشتري به انجام معاملات در بازار سهام ايران داده است.

  • مقايسه بورس تهران و ساير بورس‌ها

اطلاعات آماري از مقدار بازده سرمايه‌گذاري در بازار‌هاي سهام دنيا نشان مي‌دهد بورس تهران با ۳٫۸درصد رشد در يك‌ماه گذشته يعني‌ماه نوامبر ميلادي بيشترين رشد را در ميان مهم‌ترين بازار‌هاي سهام در دنيا در اختيار گرفته است. در اين مدت بازار سهام هنگ‌كنگ و توكيو بعد از بورس تهران قرار گرفته‌اند.

در يك‌ماه گذشته ميلادي شاخص هنگ‌سنگ در بورس هنگ‌كنگ ۱٫۷درصد و شاخص نيكي در بورس توكيو ۱۲درصد رشد كرده است اين به‌معناي اين است كه سهامداران فعال در بورس هنگ‌كنگ و ژاپن بازده‌شان كمتر از بازده سرمايه‌گذاران در بورس تهران بوده است. در آمريكا هم بورس‌هاي نيويورك و نزدك كه بزرگ‌ترين بورس‌هاي حال حاضر دنيا به‌حساب مي‌آيند در ۳۰روز گذشته ۲٫۹ و ۰٫۹درصد بازده به‌دست آورده‌اند.

ميانگين بازده سرمايه‌گذاران در بورس‌هاي نزدك و نيويورك در ۸‌ماه گذشته هم ۱۶درصد بوده است. در اروپا نيز همه بورس‌هاي مطرح شامل، لندن، پاريس، آمستردام، اسپانيا و آلمان دسته جمعي با نزول‌هاي سنگين ۲٫۵ تا ۴٫۵درصدي در ۳۰روز گذشته مواجه شده‌اند. هم‌اكنون مقدار بازده كه از محاسبه شاخص قيمت و بازده نقدي در بورس‌ها به‌دست مي‌آيند مهم‌ترين مولفه تصميم‌گيري براي سرمايه‌گذاري در بازار‌هاست.

  • رتبه دوم در ۸‌ ماه گذشته

اين اطلاعات آماري نشان مي‌دهد در دوره ۸‌ماه امسال، بورس تهران با ۱۸درصد بازده بعد از بورس هنگ‌كنگ با ۱۹٫۶درصد در رتبه دوم پر بازده‌ترين بورس‌هاي دنيا قرار گرفته است با اين تفاوت كه تعداد روز‌هايي كه شاخص بورس تهران مثبت بوده است در مقايسه با تعداد روز‌هاي معاملاتي به‌مراتب بيشتر از بورس هنگ‌كنگ بوده است.

سهامداران بورس تهران دست‌كم ۷۳درصد از روز‌هاي معاملاتي را از اول سال تاكنون با سود سپري كرده‌اند كه اين بيشتر از همه بورس‌هاي جهان است زيرا تعداد روز‌هايي كه شاخص‌هاي ساير بورس‌هاي جهان صعود كرده هرگز از ۶۰درصد تجاوز نكرده است به‌عنوان مثال بورس‌هاي نيويورك و شانگهاي چين كه جمعا در ۸‌ماه گذشته بيش از ۱۷۰روز در آنها معامله انجام شده است جمعا ۵۹درصد از روزها را با رشد سپري كرده‌اند درحالي‌كه بورس تهران ۷۳درصد از روز‌هاي معاملاتي را (از ۱۶۵روز) داراي عملكرد مثبت بوده است.

اين به‌معناي اين است كه بورس تهران اگرچه از نظر بازده بعد از بورس هنگ‌كنگ قرار مي‌گيرد اما از نظر تعداد روز‌هايي كه سهامداران بازده مثبت به‌دست آورده‌اند قاطعانه رتبه نخست را دارد. بورس هنگ‌كنگ در ۸‌ماه گذشته فقط در ۵۷درصد از روز‌ها روند صعودي داشته و از ثبات پايداري در تعداد روز‌هاي مثبت بر خوردار نبوده است. در اين مدت همچنين رتبه سوم پربازده‌ترين بورس دنيا بعد از تهران و هنگ‌كنگ به توكيو با ۱۷درصد رشد رسيده است شاخص نيكي در بورس توكيو جمعا در ۵۴درصد از روز‌هاي معاملاتي مثبت بوده است.

  • افت بورس‌هاي خاورميانه

در كنار افت سنگين بورس‌هاي اروپايي در ۳۰روز گذشته برخي بورس‌هاي فعال در خاورميانه هم با افت سنگيني در ۳۰روز گذشته مواجه شده‌اند در همين مدت سرمايه‌گذاران حاضر در بورس‌هاي مهم خاورميانه مانند استانبول و دوبي افت‌هاي بي‌سابقه‌اي را تحمل كرده‌اند، درحالي‌كه بورس تهران در همين مدت در طول ۳۰روز ۳٫۸درصد رشد كرد.

در ۳۰روز گذشته بورس استانبول ۹٫۳درصد و بورس دوبي ۳٫۵درصد افت كرده‌اند در همين مدت بورس عربستان تحت‌تأثير رشد قيمت نفت و تلاش براي فروش سهام آرامكو به‌عنوان بزرگ‌ترين سهام بورس عربستان توانسته است فقط ۰٫۳درصد رشد كند.در اين مدت بورس دوبي در ۵۱ و بورس عربستان در ۴۶درصد از روز‌هاي معاملاتي‌اش عايدي براي سهامداران به ارمغان نياورده است.


این مطلب توسط loc ارسال شده :