رویدادهای اقتصادی ۳ دستاورد ایران در روز توافق اوپک - رویدادهای اقتصادی

۳ دستاورد ایران در روز توافق اوپک

موضوع : اخبار اقتصادی , اخبار بازار ماشین , اخبار طلا و سکه , بازار نرخ و ارز بانکی , رویدادهای اقتصادی ایران , رویدادهای اقتصادی جهان ، 2 هفته پیش ارسال شده۳ دستاورد ایران در روز توافق اوپک

اجلاسي كه وزير نفت ايران آن را ساده توصيف كرد، وقتي كه وين را ترك مي‌كرد: «به‌نظرم اجلاس آرامي بود. هم توليدكنندگان و هم مصرف‌كنندگان نفت به اين نتيجه رسيده‌اند كه در وضعيت با ثباتي مسيرمان را طي مي‌كنيم.» ۱۴وزير عضو اوپك، توافق كاهش توليد سال گذشته‌شان را براي ۹‌ماه ديگر و تا پايان سال ۲۰۱۸تمديد كردند. مصوبه اوپك صد و هفتاد و سوم، يكي ويژگي ديگر هم داشت.

نيجريه و ليبي كه پيش از اين از نظام سهميه‌بندي معاف بودند، موظف شدند سطح توليد نفت‌شان را به اندازه ميانگين سال ۲۰۱۷نگه دارند به‌گونه‌اي كه توليد مجموع دو كشور در حد ۲ميليون و ۸۰۰هزار بشكه بماند. نيجريه در‌ماه اكتبر روزانه يك ميليون و ۷۳۸هزار بشكه و ليبي روزانه ۹۶۲هزار بشكه نفت توليد كرده‌اند. قبولاندن اين مصوبه به هيأت‌هاي ليبي و نيجريه، اجلاس اوپك را طولاني كرد.

  • جلسه‌اي كه غيراوپكي‌ها هم آمدند

بلافاصله پس از جلسه اوپكي‌ها، وزراي نفت و انرژي آذربايجان، بحرين، قزاقستان، مالزي، مكزيك، عمان، روسيه، سودان، سودان‌جنوبي (و يكي دو كشور ديگر به‌عنوان ناظر) به دبيرخانه اوپك آمدند تا سومين اجلاس مشترك وزراي اوپك و غيراوپك به رياست عربستان و روسيه تشكيل شود. اين نشست هم، براساس پيشنهاد جلسه نظارتي وزرا (كه روز چهارشنبه تشكيل شد) توافق كاهش توليد نفت را براي ۹‌ماه ديگر تمديد كرد. سال گذشته،

وقتي قيمت نفت به حدود۳۰تا ۴۰دلار رسيده بود، وزراي كشورهاي توليد‌كننده نفت عضو و غيرعضو اوپك موافقت كردند تا توليد نفتشان را مجموعا يك‌ميليون و ۸۰۰هزار بشكه در روز كاهش دهند. از اين ميزان، يك ميليون و ۲۰۰هزار بشكه، به‌عنوان سهم كشورهاي عضو اوپك و ۵۵۸هزار بشكه به‌عنوان سهم توليدكنندگان غيرعضو اوپك تعيين شد.

  • هدف‌هاي كاهش توليد از زبان وزير نفت عربستان

با مصوبه روز پنجشنبه اجلاس اوپك، ميانگين توليد نفت ايران در سال ۲۰۱۸ مي‌بايست در سطح روزانه ۳ميليون و ۷۹۷هزار بشكه در روز باشد. به گزارش منابع ثانويه، ايران در‌ماه اكتبر روزانه ۳ميليون و ۸۲۳هزار بشكه، نفت توليد كرده است. يك روز پس از توافق اوپك و غيراوپك، قيمت نفت افزايش يافت و به بشكه‌اي ۶۳دلار و ۳۳سنت رسيد.

  • همه بازيگران نفت تلاش مي‌كنند

وزير نفت ايران، لحظاتي قبل از شروع كنفرانس اوپك، قيمت ۶۰دلار براي هر بشكه نفت برنت را بالا ندانست: «اين قيمت بالا نيست اما قابل‌قبول است.» خبرنگاران بيشتر دور سه ميز حلقه زده‌اند. عربستان، ايران و عراق. خالد الفالح، به‌عنوان رئيس دوره‌اي اجلاس وزراي كشورهاي صادركننده نفت، اهداف اوپك از كاهش توليد نفت را اينگونه تشريح مي‌كند: «هدف ما اين است كه ذخاير (جهاني نفت) را پايين بياوريم، عرضه را مديريت كنيم و به سرمايه‌گذاران نشان دهيم كه بازار نفت سالم است و در سال‌هاي آينده سالم خواهد ماند.»

به گفته وزير انرژي عربستان، آثار كاهش ذخاير جهاني نفت بيشتر در سه ماهه دوم و سوم سال ۲۰۱۸ميلادي قابل لمس است: «ذخاير نفتي هنوز به ميزاني كه هدف ماست و آنچه با آن راحت هستيم نرسيده‌اند.» سطح ذخيره‌سازي‌ مازاد نفت در كشورهاي عضو سازمان توسعه و همكاري‌هاي اقتصادي (OECD) در‌ماه مي‌۲۸۰ ميليون بشكه بوده كه امروز با ۵۰ درصد كاهش، به ۱۴۰ ميليون بشكه رسيده است. ذخاير تجاري نفت يكي از مولفه‌هاي بنيادين بازار، براي اثر‌گذاري در قيمت نفت است. اوپك مي‌خواهد ذخاير جهاني نفت را به متوسط پنج سال گذشته برساند.

  • بازار نفت بدون شيل اويل پاسخ لازم را نمي‌گيرد

«محمد بن صالح الساده» وزير انرژي و صنعت قطر، پشت ميز مخصوص اين كشور نشسته تا جلسه افتتاحيه اوپك آغاز شود. مي‌پرسم:

  • آقاي وزير، با توجه به امضاي تفاهمنامه اخير بين ايران و قطر براي توسعه روابط تجاري پس از تحريم كشور شما از سوي عربستان، آيا جنابعالي برنامه‌اي براي توسعه همكاري‌ها با ايران در صنعت نفت داريد؟

«مدت زمان طولاني است كه ارتباط ما با ايران برقرار است. چرا كه ميدان گازي مان با ايران مشترك است. علاوه بر اين ما هم در اوپك و هم در GECF، كه محل آن در دوحه است، مشاركت داريم».

  • با توجه به افزايش قيمت نفت، شما نگران توسعه توليد شيل اويل‌ها و كاهش سهم بازار اوپك نيستيد؟

«درست كه توليد شيل اويل‌ها خيلي سريع رشد كرده اما موضوع اين است كه افزايش تقاضاي جهاني نفت، اين افزايش توليد را پوشش مي‌دهد. بدون توليد شيل اويل‌ها، تقاضاي جهاني نفت، پاسخ لازم را نمي‌گيرد. شيل اويل، يكي از عناصر سيدانرژِي دنياست.» قطر در‌ماه اكتبر روزانه ۶۰۰هزار بشكه نفت توليد كرده است. آيا مي‌توان اين سخنان وزير انرژي و صنعت قطر را يك پيغام به توليدكنندگان آمريكايي شيل اويل و حاميان آنان در واشنگتن دانست؟ بازي‌ها در اوپك پيچيده است.

 

بيژن زنگنه، وزير نفت ايران، در بدو ورودش به وين موضع گرفت كه هم با تمديد شش ماهه و هم با تمديد نه ماهه «توافق جهاني كاهش توليد نفت» موافق است هر چند تمديد ۹ماهه را بيشتر مي‌پسندد. به مهماني جشن يك‌سالگي اين توافق نرفت و زودتر از همه وزرا، اجلاس مشترك اوپك و غيراوپك را ترك كرد. سطح توليد ايران هر چند نسبت به يك‌سال پيش و زمان توافق افزايش يافته است اما به‌گونه‌اي نيست كه تأثير جدي كاهش از آن بپذيرد. حاشيه اجلاس اوپك ۱۷۳اما، از متن آن براي ايران مهم‌تر بود. زنگنه يك خبر مهم داد: «نخستين محموله نفتي ايران در ميانه‌ماه نوامبر، تحويل روسيه شده است.»

ايران و روسيه پيش از اين قراردادي امضا كرده بودند كه براساس آن ايران روزانه ۱۰۰هزار بشكه به روسيه نفت مي‌فروشد و ۵۰درصد پول آن را نقد و ۵۰درصد ديگر را جنس روسي دريافت مي‌كند.

  • امضاي تفاهمنامه ايران و عمان در حاشيه اوپك

يك روز پس از تأكيد وزير نفت عمان براي تسريع در ساخت خط لوله صادرات گاز ايران، در مصاحبه‌اش با روزنامه همشهري، وزير نفت ايران در وين از امضاي موافقتنامه‌اي (MMO) با «محمدالرحمي» در حاشيه اجلاس اوپك خبر داد: «امروز (روز پنجشنبه) يك موافقتنامه با وزير عماني امضا كرديم كه فكر مي‌كنم كار (پروژه صادرات گاز) را بسيار تسريع كند كه براساس آن، كارشناسان دو طرف، در يك‌ماه آينده، چند موضوع را مشخص كرده و به اجلاس وزرا در اوايل سال ۲۰۱۸مي‌آورند.» زنگنه، تعيين حجم گاز صادراتي، چگونگي ساخت خط لوله، نحوه فاينانس پروژه را ازجمله مواردي دانست كه كارشناسان بايد به سرعت آن را روشن كنند: «طرف عماني مي‌پذيرد كه ماليات و عوارض نگيرد.» اين را زنگنه مي‌گويد. قرار است ايران، گاز مورد نياز عمده ظرفيت كارخانه‌هاي LNG عمان را تأمين كند.

  • قرارداد راهبردي سوآپ نفتي ايران و عراق اين هفته امضا مي‌شود

از موضوعات مورد توجه خبرنگاران در وين، سوآپ گاز بين ايران و عراق بود: «اميدوارم قرارداد ارسال نفت خام كركوك به ايران با استفاده از كاميون هفته آينده (اين هفته) امضا شود و آرام آرام به سطح ۶۰هزار بشكه در روز برسد. اين مهم است كه كار را شروع كنيم. اين يك ارتباط راهبردي بين ايران و عراق است.» اين را زنگنه بلافاصله بعد از ملاقات پنجشنبه شب با وزير نفت عراق گفت. ايران و عراق تفاهم ۳۰تا ۶۰هزار بشكه‌اي دارند كه براساس آن، عراق نفت كركوك را به پالايشگاه‌هاي ايران مي‌دهد و ايران معادل آن را در بنادر صادراتي جنوب ايران تحويل مشتريان عراق مي‌دهد.

عراق با محدوديت پايانه‌هاي صادراتي نفت روبه‌روست: «از زماني كه براي ساخت خط لوله (ارسال نفت به ايران) تصميم‌گيري شود، ساخت آن، كمتر از ۲سال طول خواهد كشيد. اين خط در ايران به ۲۰۰كيلومتر نمي‌رسد. در عراق هم همينطور. فعلا پيشنهاد اين است كه نفت عراق به تنگه فني بيايد. چرا كه هم مي‌تواند به پالايشگاه‌هاي شمالي ايران برود هم مي‌تواند به خطوط صادراتي جنوب كشور ارسال شود.» اين را زنگنه مي‌گويد و به اتاقش مي‌رود.


این مطلب توسط loc ارسال شده :