رویدادهای اقتصادی رونق تجارت شرق با گشایش دروازه ملل - رویدادهای اقتصادی

رونق تجارت شرق با گشایش دروازه ملل

موضوع : اخبار اقتصادی , اخبار بازار ماشین , اخبار طلا و سکه , بازار نرخ و ارز بانکی , رویدادهای اقتصادی ایران , رویدادهای اقتصادی جهان ، 2 هفته پیش ارسال شدهرونق تجارت شرق با گشایش دروازه ملل

حالا اما، قرعه توسعه به نام چابهار و مردمان نجيبش خورده و مقرر شده است سواحل آرام مكران، محور توسعه باشد و بندر شهيد بهشتي چابهار، دروازه آن.نكته قابل‌توجه در بندر شهيد بهشتي چابهار، به‌عنوان يگانه بندر اقيانوسي ايران اين است كه خارج از خليج‌فارس و تنگه هرمز قرار گرفته و در سال‌هاي۶۰تا ۶۲ نيز كه بنادر مهم كشور در شرايط جنگي به سر مي‌بردند، تنها بندري بود كه مي‌توانست مواد مورد نياز كشور را تحويل بگيرد. در آن سال‌ها يك شركت سنگاپوري يك اسكله نصب سريع در اين منطقه ايجاد كرد و تخليه كالاهاي اساسي مورد نياز كشور به اين سامان سپرده شد.

پس از سال‌هاي جنگ، در سال۱۳۸۴ بود كه براساس مصوبه هيأت وزيران، طرح توسعه بندر شهيد بهشتي با عنوان دروازه توسعه محور شرق در دستور كار قرار گرفت. بعدها در سال۸۶ پس از برگزاري مناقصه بين‌المللي توسط سازمان بنادر و دريانوردي، قرارگاه خاتم‌الانبيا اجراي اين پروژه با اعتبار ۳۴۱ميليون دلار را بر عهده گرفت و اكنون فاز اول آن آماده بهره‌برداري است.

بهروز آقايي، مديركل بنادر و دريانوردي استان سيستان و بلوچستان، بندر شهيد بهشتي چابهار را سوپاپ اطمينان بنادر كشور لقب مي‌دهد كه از امروز رسما اعلام وجود مي‌كند و قرار است دروازه دسترسي افغانستان و همسايگان شمالي ايران (كشورهاي CIS) به آب‌هاي آزاد باشد. آنچه اين بندر را بي‌رقيب مي‌كند، ۳شاخصه امنيت، نزديكي و ارزاني ترانزيت از مسير اين بندر و كريدوري است كه در پس‌كرانه‌ آن قرار دارد. محاسبات نشان مي‌دهد كه هزينه حمل هر كانتينر كالا از بندر چابهار به مقصد افغانستان، هزار دلار نسبت به مسير پاكستان و ۱٫۵ميليون تومان ارزان‌تر از مسير بندر شهيد رجايي تمام مي‌شود.

از سوي ديگر رونق ترانزيت از بندر چابهار به سمت كشورهاي افغانستان و CIS كسب‌وكار اين منطقه محروم را نيز رونق مي‌بخشد. برآوردهاي مقدماتي اثرگذاري شگفت‌انگيز ترانزيت از اين مسير را تأييد مي‌كند. به‌عنوان نمونه، هندوستان قرار است حدود يك‌ميليون و ۱۰۰هزار تن گندم از مسير بندر و كريدور چابهار به افغانستان ترانزيت كند كه كل اين محموله در قالب ۴۷هزار كانتينر ترانزيت خواهد شد. مديركل بنادر و دريانوردي استان سيستان و بلوچستان مي‌گويد:

در نخستين گام، به‌واسطه اين ترانزيت بايد ۴۷هزار تريلر، اين ۴۷هزار كانتينر را حمل كنند و جداي از اشتغال‌زايي و ايجاد ارزش‌افزوده‌اي كه از اين محل محقق مي‌شود، برآوردهاي مقدماتي نشان مي‌دهد كه تردد اين وسايل در حوزه حمل‌ونقل جاده‌اي سيستان و بلوچستان، گردش مالي رستوران‌هاي اين استان را حدود ۵ميليارد تومان افزايش مي‌دهد. اين در حالي است كه ظرفيت بندر چابهار قبل از افتتاح فاز اول توسعه بندر شهيد بهشتي ۲٫۵ميليون تن بوده و فعلا با افتتاح فاز نخست به ۸٫۵ميليون تن رسيده كه در همين فاز به ۱۵ميليون تن مي‌رسد. ضمن اينكه در ادامه مقرر شده در فاز دوم توسعه به ۲۷ميليون تن و تا فاز پنجم به ۸۳ ميليون تن در سال افزايش يابد.

نمودار


این مطلب توسط loc ارسال شده :