رویدادهای اقتصادی روند صعودی قیمت ارز فصلی است - رویدادهای اقتصادی

روند صعودی قیمت ارز فصلی است

موضوع : اخبار اقتصادی , اخبار بازار ماشین , اخبار طلا و سکه , بازار نرخ و ارز بانکی , رویدادهای اقتصادی ایران , رویدادهای اقتصادی جهان ، 2 هفته پیش ارسال شدهروند صعودی قیمت ارز فصلی است

بانك مركزي اما همچنان به موفقيت سياست‌ سال‌هاي گذشته اميدوار است و در اين راه از اواسط تيرماه امسال نرخ ارز رسمي را متناسب با نرخ تورم افزايش داده است. حالا سؤال بسياري اين است كه اين فرايند صعودي قيمت ارز تا كجا پيش‌ خواهد رفت و آيا روند فعلي متوقف خواهد شد و قيمت پس از افت تقاضاي خريد نقدي و تجاري ناشي از فرارسيدن فصل تسويه حساب شركت‌ها و بنگاه‌هاي اقتصادي و البته فشار تقاضاي ناشي از سفر‌هاي ابتداي سال جديد ميلادي فروكش خواهد كرد؟

حسن روحاني، هفته گذشته در نخستين واكنش نسبت به افزايش قيمت ارز اظهار كرد: همه ساله در اين فصل طبق آمار در آذر و دي، با افزايش قيمت ارز مواجهيم كه در بهمن و اسفند پايين مي‌آيد، امسال هم از آن قاعده كلي مستثني نيست. رئيس‌جمهور در مورد شايعه كسب درآمد دولت از محل افزايش نرخ ارز به صراحت اعلام كرد كه مردم نبايد نگران باشند از اينكه امسال يا در سال‌هاي آينده نوسان شديدي در نرخ ارز ايجاد خواهد شد، چراكه برنامه دولت اين نيست و بناي ما هم بر اين نيست؛ آرامش، مهم‌ترين اصل مدنظر دولت در اقتصاد است.

به گزارش همشهري، تجربه سال‌هاي ۹۳، ۹۴و ۹۵نشان مي‌دهد كه قيمت ارز در بازار آزاد ايران همواره در ماه‌هاي آذر و دي روندي صعودي داشته وليكن در اواسط دي‌ماه به بعد روند قيمت نزولي خواهد شد. مهرماه سال ۹۳متوسط قيمت هر دلار آمريكا در بازار آزاد ۳۲هزار و ۳۹۵ريال بود كه در دي‌ماه به ۳۵هزار و ۱۹۴ريال رسيد و پس از آن قيمت رو به كاهش نهاد و در اسفندماه هر دلار آمريكا ۳۳هزار و ۹۳۸ريال ارزشگذاري شد. قيمت دلار آمريكا در مهر سال بعد هم از ۳۴هزار و ۶۸۲ريال به ۳۶هزار و ۷۳۳ريال افزايش يافت و پس از آن روند معكوس شد و هر دلار در اسفندماه ۳۴هزار و ۶۶۴ريال قيمت خورد.

پارسال هم هر دلار آمريكا در مهرماه ۳۵هزار و ۹۱۵ريال بود كه در دي‌ماه تا ۳۹هزار و ۸۴۸ريال قد كشيد وليكن اسفندماه را با ۳۷هزار و ۷۲۱ريال به پايان برد. امسال هم بانك مركزي و دولت اميدوار هستند تا تجربه ۳ سال گذشته تكرار شود با اين تفاوت كه بازار ارز در سال‌جاري ۲ رويداد متفاوت را تجربه كرده است؛ نخست كوتاه‌تر شدن فهرست كالاهاي مشمول دريافت ارز دولت ازجمله حذف سهميه ارز مسافرتي و دوم حركت صعودي قيمت ارز رسمي از تيرماه سال‌جاري تاكنون با شيب بيشتر نسبت به سال‌هاي گذشته. آيا دلار و ساير ارزهاي جهانروا؛ بهمن و اسفندماه آرام‌تري را تجربه خواهند كرد؟


این مطلب توسط loc ارسال شده :