رویدادهای اقتصادی فعالان اقتصادی خواستار حمایت واقعی از استارت‌آپ‌ها - رویدادهای اقتصادی

فعالان اقتصادی خواستار حمایت واقعی از استارت‌آپ‌ها

موضوع : اخبار اقتصادی , اخبار بازار ماشین , اخبار طلا و سکه , بازار نرخ و ارز بانکی , رویدادهای اقتصادی ایران , رویدادهای اقتصادی جهان ، 2 هفته پیش ارسال شدهفعالان اقتصادی خواستار حمایت واقعی از استارت‌آپ‌ها

 به گزارش همشهري، اين درخواست صريح نمايندگان بخش خصوصي اتاق بازرگاني و صنايع و معادن ايران در نشست ديروز صبحانه كاري با وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات بود. نشستي كه با طرح درخواست‌هاي فعالان اين بخش مبني بر جلوگيري از ايجاد بازارهاي انحصاري و رشد بازار رقابتي، حمايت واقعي از كسب‌وكارهاي نوين اينترنتي فارغ از اعطاي تسهيلات صرف و واگذاري تصديگري در حوزه‌هاي مختلف فناوري اطلاعات و ارتباطات به بخش خصوصي همراه بود و در مقابل محمدجواد آذري‌جهرمي نيز با حمايت از بي‌مهري نسبت به گفتمان اقتصاد ديجيتال در كشورمان انتقاد و بر تشكيل دبيرخانه مشترك بين اتاق ايران و اين وزارتخانه تأكيد كرد.

  • شكستن انحصار و رانت

رئيس اتاق بازرگاني و صنايع و معادن ايران با اشاره به حركت شتابان حوزه فناوري در اقتصاد دنيا، خواستار توجه مسئولان به اهميت اين موضوع و جبران عقب‌ماندگي ايران در اين حوزه شد و گفت: افزايش بهره‌وري و كارايي در گرو توسعه اين بخش است و بايد نسبت به بهبود محيط كسب‌وكار كشور از طريق تقويت حوزه فناوري اطلاعات برنامه‌ريزي كنيم. غلامحسين شافعي افزود: در اين بخش انحصارهايي وجود دارد كه زمينه رانت‌خواري را مهيا مي‌كند و به همين دليل در برابر حل اين مشكل، مقاومت‌هايي وجود دارد كه بايد برطرف و بخش خصوصي به‌عنوان عامل اصلي اين حوزه در كنار وزارتخانه مربوطه شناخته شود. وي همچنين از تصميم اخير هيأت رئيسه اتاق براي حمايت از فعالان حوزه فناوري اطلاعات و ارتباطات با اعطاي كمك‌هاي مادي و معنوي از سوي اتاق‌هاي سراسر كشور خبر داد.

  • نبود بازار رقابتي

نايب‌رئيس اتاق ايران نيز با اشاره به جايگاه ايران در شاخص بهبود محيط كسب‌وكار از بين ۱۹۰كشورجهان اعلام كرد، از اين تعداد ۱۱۹كشور حداقل يك گام، حدود۸۰درصد آنها ۲گام و ۶۵درصد ديگر ۳گام اصلاحي در بهبود محيط كسب‌وكار خود برداشته‌اند، اما متأسفانه اين گزارش مي‌گويد ايران در برخي شاخص‌ها روند نزولي و در برخي ديگر از موارد هم رشد اندكي داشته كه اين امر حاكي از اهميت ندادن به فضاي رقابتي در كشورمان است. حسين سلاح‌ورزي با تأكيد بر اينكه قيمت‌گذاري وظيفه دولت نيست، افزود: بايد سازوكاري ايجاد شود كه رقابت در كشور شكل‌گرفته و در قالب آن قيمت‌گذاري اتفاق افتد چرا كه بازار بهترين مكانيسم قيمت‌گذاري را در اختيار دارد.

  • رفع موانع كسب و كار استارت‌آپ‌ها

نايب رئيس اتاق ايران نيز با اشاره به مشكلات فعالان بخش خصوصي در ارتباط با دستگاه‌هاي دولتي اعلام كرد، ستيز با دستگاه‌هاي مانع توسعه كسب و كارهاي نوين اينترنتي مهم‌ترين وظيفه وزارت ارتباطات است. پدرام سلطاني افزود: وزارتخانه‌هاي آموزش ‌و پرورش، بهداشت و بخش‌هاي حمل‌ونقل، بانك و بيمه همچنان به سبك و سياق گذشته عمل مي‌كنند و فعالان اين حوزه همچنان درگير فرآيند دريافت مجوزها هستند و با اين شرايط استارت‌آپ‌ها نمي‌توانند به اين بخش‌ها ورود كنند.

رئيس كميسيون فناوري اطلاعات و ارتباطات اتاق ايران نيز با اشاره به مهم‌ترين مشكلات فعالان كسب و كارهاي نوين اينترنتي اعلام كرد، در مورد مالكيت فكري و معنوي لايحه‌اي در اختيار مجلس قرار دارد كه مي‌خواهيم اين لايحه با نظر بخش خصوصي اصلاح شده و سپس براي تصويب در اختيار نمايندگان مجلس قرار گيرد. محمدرضا طلايي، همچنين با انتقاد از تعدد مجوزها و زيرساخت‌هاي نامناسب صادراتي اين بخش گفت: همچنان صادركنندگان اين حوزه از مزاياي صادركنندگان محصولات غيرنفتي برخوردار نيستند.

  • انتقاد از بي‌مهري با اقتصاد ديجيتال

وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات با حمايت از اجراي طرح رجيستري و لزوم تكميل پروژه دولت الكترونيك براي مقابله با فساد بر تشكيل دبيرخانه مشترك بين اتاق ايران و اين وزارتخانه تأكيد و اعلام كرد: اين وزارتخانه جزو دستگاه‌هايي است كه در بخش واگذاري تصديگري‌ها در سطح بالايي عمل كرده و تنها ۶تا ۷درصد حجم بازار را از طريق شركت ارتباطات زيرساخت در اختيار دارد. محمدجواد آذري‌جهرمي گفت: هنوز گفتمان ديجيتال در ايران جا نيفتاده و موردتوجه نيست.

براساس قانون برنامه ششم توسعه بايد در اين بخش رشد ۱۹٫۴درصدي داشته باشيم اما اين اتفاق با دخالت‌هاي ساير دستگاه‌ها رخ نمي‌دهد. وي با بيان اينكه بايد فرهنگ فناوري‌ستيزي حاكم در جامعه از بين برود در پاسخ به نبود فضاي رقابتي براي كسب و كارهاي نوپاي اينترنتي اعلام كرد، اكنون فناوري اطلاعات در كشور سرفصل مجزايي ندارد و در نتيجه برنامه مدوني هم تعريف نشده كه بتواند زمينه‌ساز رشد و رقابت‌پذيري اين حوزه باشد.

آذري‌جهرمي با تأكيد بر اينكه بايد فرآيند ثبت و انحلال شركت‌هاي فعال در اين بخش اصلاح شود، افزود: بايد تعرفه‌گذاري تنها در بخش انحصاري كار كه مربوط به مخابرات است، صورت گيرد كه اكنون نيز اين مسئله رعايت مي‌شود چرا كه اگر اين تعرفه‌گذاري اتفاق نيفتد، به ضرر مصرف‌كننده خواهد بود اما در حوزه موبايل هيچ تعرفه‌گذاري توسط دولت صورت نمي‌گيرد و اين كار برعهده بازار است.


این مطلب توسط loc ارسال شده :