رویدادهای اقتصادی ستاره‌های جذاب نمایشگاه خودروی تهران - رویدادهای اقتصادی

ستاره‌های جذاب نمایشگاه خودروی تهران

موضوع : اخبار اقتصادی , اخبار بازار ماشین , اخبار طلا و سکه , بازار نرخ و ارز بانکی , رویدادهای اقتصادی ایران , رویدادهای اقتصادی جهان ، 3 هفته پیش ارسال شدهستاره‌های جذاب نمایشگاه خودروی تهران

اين خبر رسمي را با چاشني حضور شركت‌هاي بزرگ دنيا در پايتخت ايران و نمايش آخرين خودروهاي آنها كنار هم بگنجانيد. اگر پيش‌تر چيني‌ها مهمان هميشگي ايران بودند، حالا فرانسه و آلمان هم به اين جمع اضافه شده‌اند. اين‌بار خودروهاي برقي و هيبريدي تعداد بيشتري داشتند و بنزين‌سوزها نيز در نخستين برخوردهايشان درباره مصرف سوخت و آلايندگي كمتر به‌عنوان يك گزينه رقابتي پافشاري مي‌كردند، گزينه‌اي كه اهالي پايتخت پر دود ايران آن را بسيار حياتي و مهم ارزيابي مي‌كنند.

  • فرمول يك رنو در تهران

خودروي مسابقه‌اي رنو (فرمول يك ۲۰۱۷) با نام اختصاري «R.S.17» شناخته مي‌شود. اين خودرو نسبت به نمونه‌ قبلي يعني R.S.16 عريض و طويل‌تر است. بال‌هاي اطراف آن هم نسبت به يك مدل قبل، ۲۵درصد بازتر شده‌اند كه حفظ تعادل را ساده‌تر و قدرت را بيشتر مي‌كند. دور موتور خودرو ۱۵هزار دور در دقيقه است. فناوري جديدي كه در خودروي مسابقه به‌كار رفته باعث مي‌شود تا در زمان استارت به صرف انرژي كمتري نياز باشد كه از اين نظر رنو با مرسدس آلماني در رقابت است. وزن اين غول سرعتي همراه راننده‌اش، حدود ۷۲۲كيلوگرم است. اين خودروي فرانسوي كه سال گذشته توليد شده و ادعا مي‌شود توانايي رسيدن به جايگاه پنجمين خودروي مسابقه‌اي جهان را دارد، ۸۲۲نيوتن متر گشتاور را توليد مي‌كند. سيستم گيربكس تيتانيومي اين خودرو كه شش سرعته است، مي‌تواند به ازاي هر تن ۱۳۰۰اسب بخار قدرت توليد كند كه در ميان رقبايش كاملا استثنايي محسوب مي‌شود.

  • اگزالت، غول بزرگ دوستدار محيط‌زيست

پژوي فرانسه امسال كانسپت EXALT را به نمايشگاه آورده، يك خودرو با تزئينات دست‌ساز و ممتاز كه از فناوري‌هاي عجيبي استفاده كرده است. استفاده از مواد به‌كار رفته در پيراهن ورزشكاران براي رنگ بدنه با اين هدف كه اصطكاك خودرو كمتر شود، يكي از همين فناوري‌هاست. بدنه‌ اگزالت در بخش‌هاي مختلف آن رنگ‌هاي متفاوتي دارد. به اين صورت كه از جلوي خودرو تا ميانه‌هاي بدنه، يك رنگ به چشم مي‌خورد و از نقطه‌اي به بعد، ‌رنگ آن به‌طور نامحسوسي تغيير مي‌كند. تمام تزئينات داخل اين خودرو – شامل تزئينات چوبي و چرمي – به كلي دست‌ساز است. پارچه‌هاي داخل خودرو از پشم و چرم طبيعي هستند، چوب به‌كار رفته در كنسول خودرو نيز از روزنامه (تركيبي از روزنامه باطله، آبنوس سياه و فيبر بازالت) تهيه شده است. ۷۰اسب بخار توليدي باتري و ۲۷۰اسب بخار توليدي موتور بنزيني (يا ديزلي) است كه در مجموع ۳۴۰اسب بخار قدرت توليد مي‌كند. گيربكس اين خودرو ۶سرعته اتوماتيك است.

  • رونمايي از مگان جديد

مگان، جديدترين خودروي گروه رنو است كه در نمايشگاه خودروي امسال ارائه شده است. اين خودرو در بازار جهاني سه مدل بنزيني و سه مدل ديزلي دارد. مگان بنزيني ۱۱۵اسب بخار قدرت دارد و ۱۵۶نيوتن متر گشتاور توليد مي‌كند.«صفر تا صد» آن نيز ۱۱٫۵ثانيه است. ميانگين مصرف سوخت (در زمان ترافيك و سرعت عادي در شهر)‌۶٫۵ليتر به ازاي هر ۱۰۰كيلومتر مسافت است. بيشترين سرعت خودروي شش سرعته، ‌۲۰۰كيلومتر بر ساعت است. مدل اصلي اين خودرو گيربكس دنده‌اي دارد اما آپشن گيربكس خودكار CVT نيز قابل سفارش است. تزئينات داخلي خودرو نيز نسبتا ساده است كه با يك نوار كروم تزئين شده و نسبت به قيمت آن منصفانه و خوب به‌نظر مي‌رسد.

  • بنز بامدل ۲۰۱۸ E200

بنز يكي از مهم‌ترين رقباي حاضر در بازار امسال است كه با مدل جديد E200، آخرين مدل اين خودرو در سال ۲۰۱۸به بازار عرضه شده و از تمام بنزهايي كه پيش‌تر به بازار عرضه شده، يك سر و گردن بالاتر است. قدرت خروجي موتور اين مدل بنز ۱۸۴اسب بخار و گيربكس آن ۹دنده‌اي است. گشتاور توليدي خودرو نيز ۵۳۰۰نيوتن متر است. هرچند بنز جديد نه هيبريدي است، نه برقي اما مصرف سوخت پايين آن – نسبت به كارايي بالايش – استفاده از آن را توجيه‌پذير مي‌كند. يك بنز E200 در هر ۱۰۰كيلومتر با سرعت تركيبي – شهري با ترافيك و بزرگراه بدون ترافيك – در مجموع كمي بيشتر از ۷٫۱ ليتر سوخت مصرف مي‌كند.

  • موتور ايراني «مادا»

همان موتور معمولي خودمان را درنظر بگيريد با اين تفاوت كه صدا نمي‌دهد، از اگزوزهايش هم دودي بيرون نمي‌زند. موتور الكتريكي مادا دقيقا چنين مشخصاتي دارد و براي دو مصرف تفريحي و باري (مخصوص موتورهاي پيك) است. اين موتورسيكلت را مي‌توانيد با يك شارژر معمولي كه جداگانه فروخته مي‌شود و در بسته‌بندي اصلي شركت هم هست، با پريز خانه و ولتاژ برق شهري شارژ كنيد. اگر هزينه‌ يك‌بار بنزين زدن براي موتورهاي فسيلي را ۸ تا ۱۰هزار تومان درنظر بگيريم، ‌هربار شارژ اين موتور – كه ۸ ساعت طول مي‌كشد – فقط ۱۵۰تومان هزينه دارد. اين موتور بعد از نمايشگاه به بازار عرضه مي‌شود و ۴ميليون و ۵۰۰هزار تومان قيمت دارد.

  • قابل مقايسه با تسلا

شركت تايواني لوكس‌ژن امسال خودروي برقي جديدي را به بازار ارائه داده كه در نمايشگاه خودروي تهران هم به نمايش در آمد. سازندگان اين خودرو كه با يك‌بار شارژ مي‌تواند ۲۰۰كيلومتر مسافت طي كند، ‌ادعا مي‌كنند كه خودرويشان با ساخته‌هاي «تسلا» – از نظر قدرت موتور- قابل مقايسه است. موتور خودروي «S3-ev» در حالت ساده ۷ساعته شارژ مي‌شود اما شارژ سريع آن ۳ساعت زمان مي‌گيرد. گزينه «سوپرشارژ» هم ۸۰درصد باتري را در عرض ۴۰دقيقه پر مي‌كند. اين خودرو كه نمونه‌ بنزيني‌اش توليد شده، ۲۰۴اسب بخار قدرت دارد و «صفر تا صد» آن ۶٫۷ثانيه است. خودروي برقي لوكس‌ژن براي شارژ شدن بايد به يك سيستم برق‌رسان متصل شود كه هر مشتري مي‌تواند يكي از آنها را خريده و در خانه‌اش نصب كند.

  • خودرويي كه به برق خانه وصل مي‌شود

شركت چيني هايما (Haima) يك خودروي برقي جديد در نمايشگاه خودروي تهران به بازار عرضه كرده كه هركسي مي‌تواند آن را به پريز برق خانه‌اش متصل كرده و شارژ كند. خودروي عجيب «۳@» كه مدتهاست از طرف كارشناسان خودرو به‌عنوان «ايده‌اي ديوانه‌وار» در صنعت خودرو از آن ياد مي‌شود، ‌بعد از ۸ساعت شارژ مي‌تواند تا ۲۰۰كيلومتر راه طي كند و با برق عادي ۲۲۰ولت خانگي شارژ شود. اين خودروها پيش‌تر در چين به‌عنوان يك نمونه موفق از خودروهاي خانوادگي معرفي شده است. ۳@ كه به باتري ليتيومي با ظرفيت ۲۶٫۶كيلووات ساعت مجهز شده، مي‌تواند حداكثر ۶۲كيلووات قدرت توليد كند. حداكثر گشتاور موتور آن نيز ۲۰۰نيوتن متر است.


این مطلب توسط loc ارسال شده :