رویدادهای اقتصادی کوتاه‌شدن دست واسطه‌ها از بازار ۶ هزار میلیاردی پسته - رویدادهای اقتصادی

کوتاه‌شدن دست واسطه‌ها از بازار ۶ هزار میلیاردی پسته

موضوع : اخبار اقتصادی , اخبار بازار ماشین , اخبار طلا و سکه , بازار نرخ و ارز بانکی , رویدادهای اقتصادی ایران , رویدادهای اقتصادی جهان ، 3 هفته پیش ارسال شدهکوتاه‌شدن دست واسطه‌ها از بازار ۶ هزار میلیاردی پسته

به گزارش ايلنا، حامد سلطاني‌نژاد، گفت: عده‌اي براي فرار از شفافيت بهانه‌هايي مي‌آورند ازجمله اينكه اين كالا، بورسي نيست و يا قابليت بورسي شدن ندارد. عده‌اي ديگر اين بهانه‌ را مي‌آورند كه وقتي در بورس عرضه‌ها متمركز مي‌شوند، عده‌اي واسطه وارد اين بازار مي‌شوند اما جالب اين است كه سال‌هاست كشاورزان قرباني واسطه‌هاي مخرب بازار شده‌اند. مأموريت و هدف بورس كاناليزه و شفاف كردن فعاليت‌هاست.

مديرعامل بورس‌كالاي ايران ادامه داد: در سال‌هاي گذشته بين قيمت تمام‌شده با قيمت فروش فاصله زيادي وجود داشته و به همين دليل واسطه‌ها سود سرشاري نصيبشان شده اما متأسفانه از اين مقدار سود هيچ مبلغي را صرف سرمايه‌گذاري در بخش پسته و كاهش قيمت تمام‌شده انجام ندادند.

سلطاني‌نژاد افزود: براي مثال مي‌توانستند بخشي از ارزش افزوده را صرف ايجاد منابع آبي جديد كنند، هم‌اكنون در ايران در هر هكتار تقريبا ۵۰۰كيلو تا يك تن پسته برداشت مي‌كنيم در حالي كه در برخي كشورها نظير آمريكا اين رقم به ۴تن هم مي‌رسد.
مديرعامل بورس‌كالا تأكيد كرد: توليد پسته همه دارايي‌هاي يك كشاورز است و چون امكان انبارداري براي كشاورز وجود ندارد چاره‌اي ندارد ‌جز اينكه پسته خود را به‌واسطه‌گر بفروشد.

وي با تأكيد بر اينكه بورس‌كالا در تلاش است تضاد منافع ميان واسطه‌ها و توليدكننده‌ها در بازار پسته را حداقل كند، گفت: بازار پسته بازار ۶هزار ميليارد توماني است و واسطه‌گران غيرضروري هم منفعت زيادي در بازار پسته دارند.او افزود: البته حضور واسطه‌ها در بازار مفيد است به شرطي كه به قيمت متضرر شدن توليدكننده نباشند و لايه‌هاي متعدد واسطه نداشته باشيم.
وي با بيان اينكه فصل برداشت پسته بين اوايل مهر تا آبان است و امسال توليد پسته در كشور احتمالاً به ۲۰۰هزار تن مي‌رسد، اظهار داشت: برنامه‌ريزي بورس‌كالا اين است كه در سال اول ۵تا ۱۰درصد اين حجم از پسته را وارد بازار سرمايه كند.


این مطلب توسط loc ارسال شده :