رویدادهای اقتصادی آغاز پرداخت سپرده‌های افضل توس، وحدت و آرمان - رویدادهای اقتصادی

آغاز پرداخت سپرده‌های افضل توس، وحدت و آرمان

موضوع : اخبار اقتصادی , اخبار بازار ماشین , اخبار طلا و سکه , بازار نرخ و ارز بانکی , رویدادهای اقتصادی ایران , رویدادهای اقتصادی جهان ، 3 هفته پیش ارسال شدهآغاز پرداخت سپرده‌های افضل توس، وحدت و آرمان

همزمان رئيس‌كل بانك مركزي با اعلام فراخوان بازار پولي عاري از مؤسسات غيرمجاز از كارشناسان و نخبگان نظام بانكي خواست تا راهكارهاي خود براي برچيده شدن زمينه شكل‌گيري دوباره مؤسسات اعتباري غيرمجاز را ارائه دهند.

طبق اعلام دستوركار جلسات علني مجلس در هفته جاري، رئيس‌كل بانك مركزي در مورد مشكلات مؤسسات مالي و اعتباري به نمايندگان مجلس گزارش خواهد داد. هنوز مشخص نيست اين نشست به‌صورت علني برگزار خواهد شد يا غيرعلني، اما به‌نظر مي‌رسد كه رئيس‌كل بانك مركزي در اين نشست ضمن ارائه گزارشي از وضعيت ساماندهي مؤسسات و تعاوني‌هاي اعتبار غيرمجاز طي ۴سال گذشته به انتقادهاي احتمالي نمايندگان پاسخ دهد.

به گزارش همشهري، بانك مركزي ديروز با صدور اطلاعيه‌اي مهم از آغاز فرايند پرداخت سپرده‌هاي مردم نزد تعاوني‌هاي غيرمجاز افضل توس، وحدت و البرز ايرانيان (آرمان) خبر داد و اعلام كرد: براساس تصميم كميته ويژه و مشترك سران سه قوه مقرر شد تا فرايند بازپرداخت سپرده‌هاي نزد اين تعاوني‌ها با اولويت بازپرداخت سپرده‌هاي سپرده گذاراني كه ميزان مانده سپرده ايشان حداكثر تا سقف يك ميليارد ريال است از امروز شنبه آغاز شود.

ساعتي پس از اين اطلاعيه مهم، بانك‌هاي تجارت، آينده و مؤسسه اعتباري آينده اولويت‌ها و شرايط دريافت سپرده‌ها را اعلام كردند. بانك تجارت در اطلاعيه ديروز خود با اشاره به اختصاص خط اعتباري از سوي بانك مركزي براي تعيين تكليف سپرده‌هايي تا ۱۰۰ميليون تومان نزد تعاوني‌اعتبار غيرمجاز البرز ايرانيان (آرمان) از سپرده‌گذاران خواسته تا با در دست داشتن اصل و تصوير شناسنامه، كارت ملي، دفترچه يا گواهي سپرده به شعب منتخب بانك تجارت مراجعه كنند.

همچنين در اين اطلاعيه آمده است: وجوه سپرده‌هاي بالاي ۱۰۰ميليون تومان پس از ابلاغ مراجع ذيصلاح تعيين تكليف خواهد شد و وام‌گيرندگان از تعاوني يادشده هم بايد از طريق شعب منتخب بانك تجارت نسبت به واريز يا تسويه تسهيلات و اقساط تعيين شده اقدام كنند. بانك تجارت تأكيد كرده كه سپرده‌هايي تا ۳ميليون تومان از صبح امروز تا روز يكشنبه ۱۲آذرماه و سپرده‌هايي تا ۱۰۰ميليون‌تومان هم از ۱۳آذر تا ۱۴دي‌ماه براساس اولويت تعيين شده طبق حروف الفبا پرداخت خواهند شد.

  • پرداخت سپرده‌هاي افضل توس و وحدت

بانك آينده هم در اطلاعيه‌اي از آغاز بازپرداخت سپرده‌هاي مردم نزد تعاوني منحل شده افضل توس تا سقف ۱۰۰ميليون تومان با استفاده از خط اعتباري بانك مركزي خبرداد. مؤسسه اعتباري ملل هم با اطلاعيه‌اي مشابه از سپرده‌گذاران تعاوني اعتبار وحدت يا آرمان خواسته درصورت بروز هرگونه مشكل يا ابهام با تلفن‌هاي ۸۸۶۲۰۷۷۹و ۸۸۶۲۰۷۷۱تماس بگيرند.

  • فراخوان رئيس‌كل بانك مركزي

رئيس‌كل بانك مركزي با اشاره به‌ دستاوردهاي بانك مركزي و دولت در زمينه مبارزه قاطع با مؤسسات غيرمجاز از كاركنان و نخبگان نظام بانكي خواست، ايده‌هاي خود را در پاسخ به سؤال « چه راهكارهايي براي برچيده‌شدن زمينه شكل‌گيري مجدد مؤسسات اعتباري غيرمجاز در جامعه وجود دارد؟» تحت پويشي با عنوان «بازار پولي عاري از مؤسسات غيرمجاز» ارائه كنند.

ولي‌الله سيف با اعلام اين خبر كه هم‌اكنون مؤسسه اعتباري غيرمجاز فعالي در كشور وجود ندارد، تأكيد كرد: بانك مركزي اقدامات شايسته‌اي براي صيانت از سپرده‌هاي مردمي انجام داده است و بانك‌ها نيز در اين مسير بايستي با ارائه خدمات به روز و متنوع زمينه مراجعه به مؤسسات اعتباري غيرمجاز را از بين ببرند.


این مطلب توسط loc ارسال شده :