رویدادهای اقتصادی انتقاد دبیر کل کانون کارگزاران از سازمان بورس - رویدادهای اقتصادی

انتقاد دبیر کل کانون کارگزاران از سازمان بورس

موضوع : اخبار اقتصادی , اخبار بازار ماشین , اخبار طلا و سکه , بازار نرخ و ارز بانکی , رویدادهای اقتصادی ایران , رویدادهای اقتصادی جهان ، 3 هفته پیش ارسال شدهانتقاد دبیر کل کانون کارگزاران از سازمان بورس

روح‌الله ميرصانعي در گفت و گو با فارس با بيان اينكه از قبل اختلاف‌نظرهایی میان کانون کارگزاران و سازمان بورس بر سر حضور در ترکیب هیأت مدیره فرابورس وجود داشت، افزود: به نظر می‌رسد نهاد ناظر بازار سرمایه به بهانه در اختیار داشتن سهام ممتاز همواره تعیین کننده نمایندگان اغلب کرسی‌های هیات مدیره بورس‌ها بوده است.

او اظهار داشت: سازمان بورس از ابتدای پیدایش شرکت سپرده گذاری مرکزی و تسویه وجوه اوراق بهادار تاکنون حداکثر
کرسی های هیأت مدیره را در اختیار داشته و این در حالی است که مطابق قانون هر شخص حقیقی و حقوقی حداکثر ۵درصد سهام یک شرکت سهامی عام را می‌تواند در اختیار داشته باشد.

او ادامه داد: سازمان بورس به نوعی با تفسیر دیگری از این موضوع ضمن نگهداری ۵درصد سهامی که تبدیل به سهام ممتاز شده از امتیاز آن برای تعیین ۳عضو هیأت مدیره استفاده می‌کند.دبیر کل کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار تصریح کرد: معتقدم این موضوع به نوعی دور زدن قانون بوده و سازمان بورس نیز باید فقط ۵درصد سهام عادی را در اختیار داشته باشد و بر همان اساس از حق رأی خود استفاده کند.

  • دفاع از تسويه حساب يكروزه

ميرصانعي با بیان اینکه دوره تسویه یکروزه می‌تواند به افزایش نقدشوندگی کمک کند، گفت: ورود سازمان بورس در تعیین هیأت مدیره ارکان بازار به نوعی دور زدن قانون بوده و باید فقط ۵درصد سهام عادی را در اختیار داشته باشد.

دبیر کل کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار با اشاره به پیشنهاد کانون کارگزاران برای تسویه یکروزه عملیات پس از معاملات سهام در اتاق پایاپای و جایگزینی آن با دوره سه‌روزه تسویه معاملات گفت: اگر سرمایه گذار بخواهد سهامی را در بازار بفروشد، با هدف اینکه وجوه حاصل از آن را برای خرید سهام دیگری به کار اندازد، عملیات تسویه سه‌روزه یایک روزه فرقی برای وی نخواهد داشت، زیرا هدف انجام معامله در بازار است.


روح الله میرصانعی افزود: در مقابل دسته دیگری از سرمایه‌گذاران هستند که نیاز به نقدینگی فوری برای رفع امور و مشکلات خود دارند. تفاوت دوره تسویه یکروزه یا سه‌روزه جایی خود را نشان می‌دهد که سرمایه‌گذار به هر دلیلی نیاز فوری به نقدینگی دارد و این در حالی است که نقد‌شوندگی به عنوان یکی از شاخص‌های اصلی بازار سرمایه عنوان می‌شود.


به گفته وی، سرمایه گذار در زمان خرید پس از ارائه درخواست یا اینکه چه زمانی سهام معامله شود، باید ابتدا وجه مورد نیاز را به حساب کارگزاری واریز کند، اما در زمان فروش سهام به سرمایه‌گذار عنوان می‌شود که ۳روز کاری بعد از معامله می‌تواند وجه حاصل از فروش سهام خود را دریافت کند که این عدم تناسب در معامله تا حدی آزار دهنده است.

وی با بیان اینکه برای افزایش نقدشوندگی در بازار سهام و افزایش انصاف در خرید و فروش اوراق بهادار پیشنهاد تسویه یکروزه معاملات به سازمان بورس ارائه شده، یادآور شد: در بازارهای سرمایه دنیا نیز دوره تسویه سه‌روزه معاملات به دو‌روزه و یکروزه در حال تغییر است و این در حالی است که اگر امکان تسویه در كمترين زمان وجود داشت، شاید از آن صرف نظر نمی‌کردند؛
هر چند محدودیت‌های نرم افزاری مانع انجام آن می‌شود.


میر‌صانعی با اشاره به مزیت معاملات سهام و اوراق مشارکت برای سرمایه‌گذاران افزود: یک کارگزار وقتي سهم شرکتی را بنا به سفارش مشتری می‌فروشد و در یک روز سهام دیگری را خریداری می‌کند، باید وجه حاصل از معامله را طی ۳روز معاملاتی با اتاق پایاپای تسویه کند، اما گاهی پیش می‌آیدکه در ازای فروش سهام اقدام به خریداری اوراق مشارکت می‌شود.


وی ادامه داد: سهمی که فروخته می‌شود، باید ۳روز بعد از انجام معامله وجه آن از کارگزاری دریافت شود، اما کارگزار برای خرید اوراق مشارکت بایدیک روز بعد از انجام معامله وجه آن را در سپرده‌گذاری تسویه کند. بنابراین دردسرهایی در تسویه معاملات به‌خاطر اختلاف دوره تسویه اوراق بهادار و سهام به وجود می‌آید که با یکسان کردن دوره تسویه یکروزه ضمن منصفانه‌شدن فرایند تسویه معاملات، سطح نقدشوندگی و روند معاملات سرمایه‌گذاران تسهیل‌شده و روندی همسان میان تسویه فرایند پس از معاملات اوراق مشارکت و سهام به‌وجود می‌آورد.


این مطلب توسط loc ارسال شده :