رویدادهای اقتصادی افزایش سهم اروپا از صادرات نفت ایران - رویدادهای اقتصادی

افزایش سهم اروپا از صادرات نفت ایران

موضوع : اخبار اقتصادی , اخبار بازار ماشین , اخبار طلا و سکه , بازار نرخ و ارز بانکی , رویدادهای اقتصادی ایران , رویدادهای اقتصادی جهان ، 3 هفته پیش ارسال شدهافزایش سهم اروپا از صادرات نفت ایران

اين سياست در حالي دنبال مي‌شود كه دولت آمريكا درصدد محدودكردن بازار صادراتي نفت ايران است؛ هرچند وزير نفت ايران ديروز در واكنش به موضع اخير دونالد ترامپ، رئيس‌جمهور ايالات متحده آمريكا به ايرنا گفت: توصيه ترامپ به نخريدن نفت ايران، تأثيري در صادرات نفت نداشته است.‌ زنگنه همچنين درباره شائبه مطرح شده مبني بر كاهش واردات توسط هندي‌ها به‌علت واگذارنشدن توسعه ميدان «فرزاد بي» به آنها تأكيد كرد: خريد نفت هندي‌ها از ايران در حال انجام است و مورد خاصي در واردات نفت توسط آنها وجود ندارد.

رئيس‌جمهور آمريكا در ۲۷آبان‌ماه امسال، با صدور اطلاعيه‌اي اعلام كرد: عرضه نفت و فرآورده‌هاي نفتي در جهان از كشورهايي غيراز ايران به اندازه كافي وجود دارد؛ بنابراين مي‌توان حجم خريداري نفت و مشتقات آن از ايران را به ميزان قابل توجهي كاهش داد.برآوردهاي منابع ثانويه از وضعيت توليد و صادرات نفت ايران نشان مي‌دهد كه ايران در ‌ماه سپتامبر سال‌جاري ميلادي روزانه حدود يك ميليون و ۹۰۰هزار بشكه نفت به كشورهاي چين، هند،

كره‌جنوبي و ژاپن صادر كرده و بالغ بر ۷۰۰هزار بشكه نفت در روز هم به كشورهاي اروپايي شامل ايتاليا، فرانسه، هلند، يونان و تركيه صادرات داشته است؛ به اين ترتيب۲۷ درصد از نفت صادراتي ايران به مقصد اروپا و بقيه آن به مقصد ۴كشور آسيايي صورت گرفته است. البته ايران تصميم دارد تا سال ۲۰۲۱ميلادي توليد نفت خود را از ۳٫۸ميليون بشكه فعلي دست‌كم به ۴٫۷ميليون بشكه در روز افزايش دهد و مقصد اضافه نفت توليدي هم كشورهاي اروپايي تعيين شده است.

به تازگي مرضيه شاهدايي، قائم‌مقام نفت ايران به خبرگزاري تسنيم گفته است: ما در حال مذاكره با مشتريان جديدي براي فروش نفت هستيم و بيشتر رويكرد ما افزايش صادرات نفت خام به كشورهاي اروپايي است. وي همچنين اظهار داشت: اينكه برخي مشتريان آسيايي نفت ايران اقدام به كاهش واردات نفت از كشورمان كنند، به‌معناي متزلزل‌شدن صادرات نفت ايران نيست. به گفته شاهدايي، با به ثمر نشستن مذاكرات با كشورهاي اروپايي، سهم فروش نفت به قاره سبز نسبت به قبل، در سبد صادرات نفت خام ايران بيشتر خواهد شد.

  • افزايش چشمگير صادرات نفت

‌ آمار صادراتي ارائه‌شده از سوي شركت پايانه‎هاي نفتي ايران به‌عنوان متولي صادراتي نفت كشور نشان مي‌دهد كه ميانگين صادرات نفت خام ايران با احتساب ميعانات گازي در سال ۱۳۹۴ يعني سال پيش از اجرايي‌شدن برنامه جامع اقدام مشترك حدود يك ميليون و ۴۰۰هزار بشكه در روز بوده است كه با اجراي برجام و گشايش‎هاي حاصله، ميانگين صادرات نفت خام و ميعانات گازي در سال ۱۳۹۵به حدود ۲ميليون و ۹۰۰هزار بشكه در روز رسيده است.

  • تغيير در بازار نفت؛ همه به‌دنبال مشتري

رقابت در بازار نفت براي يافتن مشتريان جديد و حفظ مشتريان قديمي سخت‌تر شده تا آنجا كه آمريكا هم به‌دنبال فروش نفت خود در آسياست. نوسان نرخ رشد اقتصادي جهان و تغيير در تقاضاي كشورهاي عمده خريدار نفت جهان، كاهش ميزان تقاضا براي نفت در پي تغيير سياست‌هاي انرژي كشورهاي اروپايي به سمت انرژي‌هاي نو و تجديد‌پذير، رقابت پنهاني برخي كشورهاي صادركننده نفت و البته داراي نفت مازاد و به‌اصطلاح روي آب براي دادن تخفيف‌هاي بيشتر براي مشتريان ديگر كشورها ازجمله اتفاقاتي است كه رقابت در بازار نفت را سخت‌تر از گذشته كرده است.

رقيب جدي ايران هرچند در ظاهر به‌دليل تحولات سياسي به‌نظر عربستان سعودي است، اما آمارها نشان مي‌دهد كه عراق همچنان اصلي‌ترين رقيب ايران است؛ كشوري كه پس از سقوط صدام حسين تاكنون همچنان خارج از سقف‌هاي تعيين‌شده توسط اوپك، نفت توليد و صادر مي‌كند؛ به‌گونه‌اي كه اين كشور صادرات نفت خود به اروپا را از ۵۴۷ميليون بشكه در روز در سال ۲۰۱۲ به ۹۸۲ميليون بشكه در روز در سال ۲۰۱۶ افزايش داده است.

البته ايران هم براي بازپس گرفتن سهم خود از اروپا موفق شده تا صادرات نفت به اين قاره سبز را از ۱۶۲ميليون بشكه در روز در سال ۲۰۱۲به ۴۹۷هزار بشكه در سال ۲۰۱۶افزايش دهد و حتي در برخي ماه‌هاي سال‌جاري ميلادي نفت صادراتي ايران به اروپا از مرز ۷۰۰هزار بشكه هم عبور كرده است كه به اين ترتيب سهم ايران از بازار نفت اروپا تا ۴۰ درصد هم تخمين زده مي‌شود.


این مطلب توسط loc ارسال شده :