رویدادهای اقتصادی عرضه لاک‌پشتی قیمت سکه را حبابی کرد - رویدادهای اقتصادی

عرضه لاک‌پشتی قیمت سکه را حبابی کرد

موضوع : اخبار اقتصادی , اخبار بازار ماشین , اخبار طلا و سکه , بازار نرخ و ارز بانکی , رویدادهای اقتصادی ایران , رویدادهای اقتصادی جهان ، 3 هفته پیش ارسال شدهعرضه لاک‌پشتی قیمت سکه را حبابی کرد

محمد كشتي‌آراي، رئيس اتحاديه طلا و جواهر تهران دراين‌باره به ايسنا مي‌گويد: دلايل ايجاد حباب بي‌سابقه قيمت سكه افزايش تقاضا در بازار و از طرفي محدوديت عرضه سكه بوده است به‌گونه‌اي كه قيمت سكه با قيمت واقعي آن تفاوت فاحشي پيدا كرده ‌ و در سكه بهار آزادي طرح جديد اين حباب قيمتي به ۲۰۰ هزار تومان رسيده است؛

حبابي كه بي‌سابقه است. به گزارش همشهري، سكه تمام بهار آزادي طرح جديد، سال ۹۶را با قيمت يك‌ميليون و ۲۰۰هزار تومان شروع كرد و تا اواخر مردادماه نيز تقريباً در همين محدوده در نوسان بود اما از ابتداي شهريور تاكنون ۳موج افزايشي را تجربه كرده و درمجموع با حدود ۱۸درصد افزايش،‌ در محدوده يك‌ميليون و ۴۲۵ هزار تومان نوسان مي‌كند.

اين در حالي است كه ۲ عامل عمده اثرگذار بر قيمت طلاي داخلي شامل قيمت دلار آزاد و قيمت طلاي جهاني از ابتداي سال تاكنون چنين وضعيتي نداشته‌اند و تقريباً رفيق نيمه‌راه بوده‌اند. براساس اين گزارش، بررسي نرخ دلار در بازار آزاد تهران نشان مي‌دهد كه هر دلار آمريكا سال‌جاري را با قيمت حدود ۳هزار و ۷۴۸تومان آغاز كرده و تا اوايل مرداد در حوالي همين قيمت باقي مانده است اما يك‌ماه قبل از آغاز رشد قيمت سكه، از ابتداي مردادماه روند افزايشي خود را از قيمت ۳هزار و ۷۷۵تومان آغاز كرده و گرچه در ۲۲آبان‌ماه موفق به شكستن سقف تاريخي خود شده ‌ اما بعدازآن حوالي ۴هزار و ۹۳تومان آرام گرفته است.

به‌عبارت‌ديگر قيمت دلار در بازار آزاد تهران از اوايل مرداد تاكنون رشدي در حدود ۸٫۵درصد داشته كه تقريباً ۱۰درصد كمتر از رشد قيمت طلاي داخلي بوده است. از سوي ديگر، بررسي تحولات قيمت طلا در بازارهاي جهاني نيز حاكي از اين است كه هر اونس طلاي جهاني سال ۹۶را با قيمت هزار و ۲۴۵دلار آغاز كرده و پس از تجربه نوسانات متوالي در محدوده ۳تا ۴درصدي، در ميانه‌هاي تيرماه به هزار و ۲۱۳دلار رسيده است اما در اين مقطع روند افزايشي پايداري در پيش گرفته و تا اواسط شهريورماه با رشد ۱۱٫۲درصدي به هزار و ۳۴۹دلار رسيده است.

بااين‌وجود قيمت هر اونس طلاي جهاني در نيمه دوم شهريور دوباره روند كاهشي در پيش گرفته و در محدوده هزار و ۲۷۰تا هزار و ۲۹۰دلار به تعادل رسيده است. متوسط رشد قيمت هر اونس طلاي جهاني از اواسط تيرماه بين۶درصد تا ۱۱٫۲درصد بوده است. بررسي تحولات بازارهاي موازي با بازار طلاي داخلي اعم از بازار ارز و بازار جهاني طلا حاكي از اين است كه افزايش فعلي قيمت سكه در بازار ايران و حبابي شدن آن، نمي‌تواند فقط تحت‌تأثير تغييرات اين بازارها باشد.

رئيس اتحاديه طلا و جواهر تهران معتقد است كه نوعي هيجان، التهاب و جاذبه در بازار طلا ايجاد شده است كه افزايش تقاضا را در پي داشته اما به‌دليل عرضه محدود سكه به بازار، قيمت سكه از ارزش ذاتي طلاي استفاده شده در آن به‌مراتب فراتر رفته است. كشتي‌آراي مي‌گويد: گرچه نمي‌توان پيش‌بيني خاصي از وضعيت بازار سكه در روزهاي آينده داشت اما مسلماً اين حباب بي‌سابقه يك مسئله جدي در بازار است كه به‌نظر مي‌رسد بيش از اين نمي‌تواند ادامه پيدا كند.


این مطلب توسط loc ارسال شده :