رویدادهای اقتصادی تدارک ملی برای بازسازی مناطق زلزله‌زده - رویدادهای اقتصادی

تدارک ملی برای بازسازی مناطق زلزله‌زده

موضوع : اخبار اقتصادی , اخبار بازار ماشین , اخبار طلا و سکه , بازار نرخ و ارز بانکی , رویدادهای اقتصادی ایران , رویدادهای اقتصادی جهان ، 1 ماه پیش ارسال شدهتدارک ملی برای بازسازی مناطق زلزله‌زده

حالا زمان بازآفريني بافت‌هاي شهري و روستايي زلزله‌زده فرارسيده و مردماني كه هزار وعده مهرباني از هموطنان خود گرفته‌اند، اينك چشم‌انتظار وفاي به‌عهد، كنار ويرانه‌هاي خانه خود نشسته‌اند. آمارهاي اوليه نشان مي‌دهند در زلزله اخير ۷شهر و حدود هزار و ۹۰۰روستا آسيب‌ديده‌اند و حدود ۱۹هزار واحد مسكوني نيز تخريب شده يا آسيب جدي ديده‌اند. خسارت وارد‌شده به زيرساخت‌هاي مناطق زلزله‌زده نيز رقمي بالغ‌بر هزار و ۸۰۰ميليارد تومان برآورد شده است.

در اين ميان ديروز در جلسه هيأت دولت، تصميمات لازم درخصوص چگونگي ياري و امدادرساني به زلزله‌زدگان اتخاذ شد و حسن روحاني، رئيس‌جمهور، تأكيد كرد كه دولت با همه توان مشكلات ناشي از زلزله كرمانشاه و برطرف‌كردن آلام مردم را پيگيري خواهد كرد؛ خسارت‌هايي كه بنا بر گزارش وزير كشور، ابعاد گسترده‌اي داشته و ۷شهر و حدود هزار و ۹۰۰روستا را درگير كرده است.

عبدالرضا رحماني‌فضلي كه ديروز براي ارائه گزارش وضعيت مناطق زلزله‌زده در صحن مجلس حاضر شده بود، تعداد واحدهاي مسكوني تخريب‌شده و واحدهايي كه آسيب جدي ديده‌اند را ۱۹هزار دستگاه اعلام كرد. همچنين به گفته رحماني فضلي، تعداد جان‌باختگان زمين‌لرزه تاكنون به ۴۳۲ نفر و تعداد مجروحان به حدود ۷هزار و ۸۰۰نفر رسيده است.

در اين ميان، مجتبي نيك كردار، معاون استاندار كرمانشاه نيز در جمع خبرنگاران، برآورد اوليه از ميزان خسارت وارده به زيرساخت‌هاي مناطق زلزله‌زده را حدود هزار و ۸۰۰ميليارد تومان اعلام كرد؛ ارقامي كه البته هنوز نهايي نشده و متوليان اين حوزه در وزارت راه و شهرسازي مي‌گويند تا زمان انتشار گزارش‌هاي ستاد بحران استان كرمانشاه، قادر به تأييد يا رد آن نيستند و چه‌بسا خسارت‌ها از اين ميزان فراتر رود.

  • پيگيري فساد پيمانكاري مسكن مهر

در كنار همه خسارت‌هاي مادي كه زلزله ۷٫۳ريشتري كرمانشاه در پي داشت، خسارت‌هايي كه به مسكن مهر وارد شد، جزو غم‌انگيزترين صحنه‌هاي اين زمين‌لرزه بود؛ خسارت‌هايي كه بار ديگر انتقادات وارد شده به مسكن مهر را زنده كرد و نشان داد ساختمان‌هايي كه به‌صورت دولتي و براي حمايت از اقشار ضعيف جامعه ساخته شده‌اند، خالي از ايراد نيستند و نتوانسته‌اند ساكنان خود را حفظ كنند درحالي‌كه در همسايگي اين بناهاي پرمناقشه، خانه‌هايي كه خود مردم ساخته‌اند، در برابر زلزله مقاوم بوده‌اند.

بر همين اساس بود كه رئيس‌جمهور، در جلسه ديروز نيز بحث سالم ماندن خانه‌هاي خودساخته مردم و تخريب مسكن مهر در زلزله كرمانشاه را دوباره پيش كشيد و آن را نشان‌دهنده وقوع فساد در بخش پيمانكاري ساخت‌وساز آنها عنوان كرد. روحاني در بازديد از مناطق زلزله‌زده هم وعده داده بود كه دولت با پيگيري دليل خرابي مسكن مهر، مقصران آن را به مردم معرفي كند.

  • ۳۰هزار خانه نيازمند بازسازي و ترميم

آمارهاي ارائه‌شده از سوي وزير كشور نشان مي‌دهد ۱۹هزار خانه در مناطق زلزله‌زده يا به‌كلي تخريب شده يا به‌صورت جدي آسيب‌ديده‌اند كه ديگر قابل بهره‌برداري نيستند. در اين ميان، رئيس‌جمهور نيز ديروز آماري از خانه‌هاي نيازمند بازسازي و ترميم ارائه داد كه نشان مي‌دهد در كنار ۱۹هزار خانه تخريب شده، ۱۱هزار خانه نيز آسيب‌هاي كمتري ديده‌اند كه بايد ترميم شوند. روحاني در جلسه هيأت دولت، اظهار كرد ۳۰هزار خانه شهري و روستايي در مناطق زلزله‌زده كرمانشاه نيازمند بازسازي و ترميم هستند.

او احياي واحدهاي مسكوني آسيب‌ديده را نيازمند كمك همگاني دانست و گرچه مسئوليت اصلي استقرار موقت و دائمي مردم زلزله‌زده كرمانشاه را به بنياد مسكن محول كرد اما با نهي ديگر دستگاه‌ها از موازي‌كاري، از همه كساني كه قصد كمك دارند خواست امكانات و كمك‌هاي خود را در اختيار بنياد مسكن قرار دهند. در اين جلسه همچنين تسهيلات اعطايي به خانوارهاي خسارت‌ديده از زلزله نيز به تصويب رسيد.

ديروز همچنين غلامحسين غيب‌پرور، رئيس سازمان بسيج مستضعفين در يك نشست خبري از عزم بسيج براي ساختن هرچه سريع‌تر منازل خانواده‌هاي زلزله‌زده خبر داد. به گزارش فارس، غيب‌پرور گفت: بنا بر اين است كه هر استان كار ساخت منازل چند روستا را به‌عهده بگيرد و اين موضوع از طريق ويدئو كنفرانس به فرماندهان سپاه‌هاي استاني ابلاغ خواهد شد. البته گفتني است اين نشست خبري پيش از انتشار خبرهاي جلسه هيأت دولت بوده و با توجه به اينكه رئيس‌جمهور مسئوليت اصلي استقرار موقت و دائمي مردم زلزله‌زده كرمانشاه را به بنياد مسكن محول كرده، انتظار مي‌رود توان عمراني بسيج نيز به‌جاي موازي‌كاري به كمك بنياد مسكن بيايد.

  • خزانه‌دار هم دست به جيب شد

مسعود كرباسيان، وزير امور اقتصادي و دارايي نيز ديروز دستور پرداخت مبلغ ۷۱ميليارد و ۱۰ميليون تومان در سرفصل‌هاي مختلف تخصيص داده شده براي كمك به آسيب‌ديدگان مناطق زلزله‌زده را صادر كرد. به گزارش شادا، طبق اين دستور، ۱۰ميليارد تومان از محل تنخواه ماده ۱۲وزارت كشور، ۱۴ميليارد و ۵۶۰ميليون تومان از محل تملك استان كرمانشاه، ۱۰ميليارد و ۵۵۰ميليون تومان تملك استان ايلام، ۱۵ميليارد تومان اورژانس كشور و تهران، ۲ميليارد و ۹۵۴ميليون و ۸۰۰هزار تومان پزشكي قانوني، ۵ميليارد تومان به وزارت كشور و ۱۲ميليارد و ۹۴۶ميليون تومان از محل جمعيت هلال احمر پرداخت شد.

  • وام‌هاي زلزله‌زدگان امهال مي‌شود

براساس آنچه ديروز بانك مركزي اعلام كرد نظام بانكي بايد نسبت به اعطاي تسهيلات قرض‌الحسنه ۱۰ميليون توماني به هر يك از خانوارهاي آسيب‌ديده از زلزله در استان‌هاي غربي كشور اقدام كند. اين تسهيلات با معرفي ستاد حوادث غيرمترقبه استان به بانك عامل و با ۶ماه تنفس و تقسيط چهارساله پرداخت مي‌شود.

علاوه بر اينها، بانك مركزي با ابلاغ بخشنامه مقرر كرده است شبكه بانكي نسبت به مهلت‌دهي تمام تسهيلات اعطايي قبل از وقوع حادثه به افراد آسيب‌ديده به‌مدت ۲سال از تاريخ وقوع حادثه اقدام كند. بر اين اساس واحدهاي آسيب‌ديده مشمول اين مصوبه، با معرفي ستاد حوادث غيرمترقبه به بانك عامل معرفي مي‌شوند و سود متعلقه به استمهال اين وام‌ها نيز توسط دولت تأمين خواهد شد.

  • عمران و بهسازي اعلام آمادگي كرد

شركت مادر تخصصي عمران و بهسازي شهري ايران، دستگاهي است كه در شهرهاي بالاي ۲۵هزار نفر براي بازسازي و احياي بافت‌هاي آسيب‌ديده، فرسوده و تاريخي فعاليت مي‌كند كه با تأكيد رئيس‌جمهور از موازي كاري با بنياد مسكن در مناطق زلزله‌زده كرمانشاه، نهي شده است.

هوشنگ عشايري، سرپرست اين شركت نيز در گفت‌وگو با همشهري، اعلام كردكه در حيطه كاري بنياد مسكن وارد نمي‌شود اما آمادگي دارد زمين‌هايي كه در اين مناطق دارد و يا تسهيلاتي كه قانونگذار در اختيار اين شركت قرار داده است را براي احياي بافت‌هاي آسيب‌ديده در شهرهاي هدف در اختيار بنياد مسكن قرار دهد. عشايري با اشاره به اينكه هنوز برآورد خسارت‌هاي زلزله در مرحله آماربرداري است و عدد دقيقي از برش نقطه شهري وجود ندارد كه بتوان به استناد آنها برنامه‌هاي بازسازي را اعلام كرد، گفت:

بااين‌وجود برآورد مي‌كنيم شركت عمران و بهسازي شهري بتواند با امكانات و تسهيلاتي كه در اختيار دارد در بازسازي ۱۰۰تا ۳۰۰واحد مسكوني به بنياد مسكن كمك كند كه البته اين تسهيلات جزو تسهيلات مصوب هيأت دولت نيست بلكه به آنها اضافه مي‌شود.

به گفته او، تجربه بازسازي مناطق زلزله‌زده نشان داده است كه بنياد مسكن در مناطق روستايي ظرف ۵تا ۶‌ماه مي‌توانند دوباره روستاها را احيا كنند چراكه در اين مناطق عمدتاً بايد واحدهاي مسكوني بازسازي شوند و تأسيسات شهري چندان درگير نيستند؛ اما در شهرها به جهت اينكه سازمان اجتماعي شهر دستخوش حادثه شده و صرفاً احياي كاربري فيزيكي شهر مدنظر نيست، بازسازي‌ها زمان بيشتري مي‌برد و احتمالاً تا يك‌سال به طول مي‌انجامد.

  • مصالح غيراستاندارد خط مي‌خورند

خرابي‌هايي كه در زلزله اخير دامنگير ساختمان‌هاي نوساز به‌ويژه مسكن مهر شده اين سؤال را مطرح مي‌كند كه آيا ساختمان‌هاي جديد از نظر ايمني نمره قبولي خواهند گرفت يا نه. سرپرست شركت مادر تخصصي عمران و بهسازي شهري ايران مي‌گويد: اگر براساس آيين‌نامه ۲۸۰۰كه دستورالعمل طراحي و اجراي ساختمان‌هاي مقاوم در برابر زلزله است، ساختمان‌هاي مسكوني براي سطح عملكرد ايمني جاني براساس شتاب مبناي طرح يعني ۰٫۳(سه‌دهم) برابر شتاب ثقل زمين طراحي شود كفايت لازم را دارد و اگر زلزله‌اي با مؤلفه افقي برابر ۰٫۳۵g روي دهد، ساختمان داراي رفتار غيرخطي (ترك‌خوردگي و آسيب‌ديدگي مشهود در اسكلت) خواهد شد و از نظر سازه‌اي در برابر زمين‌لرزه‌هاي اين‌چنيني مقاوم هستند.

عشايري مي‌افزايد: طراحان براساس مباحث مقررات ملي ساختمان، سازه‌هاي مقاوم و ايمن را طراحي مي‌كنند اما در آن بخش از كار كه به حوزه استفاده مصالح برمي‌گردد، استفاده از مصالح نامرغوب يا استفاده نادرست از آنها مي‌تواند روي ايمني بنا اثرگذار باشد. او تأكيد مي‌كند:

چنانچه آرماتورهاي غيراستاندارد و كارگاه‌سازي مصرف شود زحمات بخش طراحي هم نابود مي‌شود و مانند آنچه در برخي از تصاوير مربوط به زلزله كرمانشاه ديده مي‌شود، ستون‌ها تاب نگهداري سقف را نداشته و فرومي‌ريزند و فاجعه آغاز مي‌شود اما از آنجا كه بنياد مسكن در بازسازي اين بناها با تعهد و تخصص كار مي‌كند و مصالح غيراستاندارد وارد كار نمي‌شوند، يقيناً چنين رفتاري در سازه‌هاي آن رخ نخواهد داد.

  • اعتبار ۹۴۰ميليارد توماني در راه كرمانشاه

براساس مصوبه دولت، ۹۴۰ميليارد تومان اعتبار براي رسيدگي به وضعيت آسيب‌ديدگان مناطق زلزله‌زده اختصاص مي‌يابد. محمدباقر نوبخت، سخنگوي دولت، در حاشيه جلسه ديروز هيأت وزيران گفت: از اين اعتبار، ۶۵۹ ميليارد تومان را بانك مركزي عهده‌دار مي‌شود و براي تسهيلات ارزان‌قيمت با كارمزد ۴درصد اختصاص مي‌يابد و ۲۸۱ ميليارد تومان نيز توسط سازمان برنامه و بودجه پرداخت خواهد شد كه به‌عنوان كمك بلاعوض به زلزله‌زدگان كرمانشاه پرداخت مي‌شود.

به گفته او، به خانواده‌هايي كه نيازمند احداث و بازسازي خانه هستند در روستاها ۲۵ ميليون و در شهرها ۳۵ ميليون تومان وام تعلق مي‌گيرد. ضمن اينكه خانواده‌هايي كه بايد خانه‌هاي خود را مرمت كنند نيز ۱۲ ميليون تومان وام و ۲ ميليون تومان كمك بلاعوض دريافت مي‌كنند. سخنگوي دولت تصريح كرد:

براساس اين مصوبه مبلغ ۵ ميليون تومان به روستاييان و ۶ ميليون تومان هم به شهرنشينان كمك بلاعوض پرداخت خواهد شد و كساني كه به خريد لوازم خانه احتياج دارند نيز ۳ ميليون تومان وام و ۲ ميليون تومان كمك بلاعوض دريافت مي‌كنند. همچنين براي اسكان موقت خانواده‌ها در روستاها ۳ ميليون تومان و در شهرها ۵ ميليون تومان كمك بلاعوض پرداخت مي‌شود. به گفته نوبخت، اين ارقام به بانك مركزي و سازمان برنامه‌وبودجه ابلاغ شده و جداي از مصوبه‌اي است كه دولت بايد براي جبران خسارت‌هاي وارده به زيربناها و بناهاي دولتي اين مناطق درنظر بگيرد.


این مطلب توسط loc ارسال شده :