رویدادهای اقتصادی جزئیات فروش متری مسکن در بورس‌کالا - رویدادهای اقتصادی

جزئیات فروش متری مسکن در بورس‌کالا

موضوع : اخبار اقتصادی , اخبار بازار ماشین , اخبار طلا و سکه , بازار نرخ و ارز بانکی , رویدادهای اقتصادی ایران , رویدادهای اقتصادی جهان ، 1 ماه پیش ارسال شدهجزئیات فروش متری مسکن در بورس‌کالا

به‌گزارش همشهري، آمار سال۹۵ نشان مي‌دهد ۲ميليون و ۵۸۷هزار خانه خالي در كشور داريم درحالي‌كه اين تعداد در سال ۹۰حدود ۶۳۰هزار بوده يعني ظرف ۵ سال ۲ميليون خانه خالي به ايران اضافه شده است. از سوي ديگر ۲ميليون و ۱۰۰هزار خانه دوم هم در كشور داريم و جمع اين دو يعني خانه خالي و خانه دوم ۴ميليون و ۷۰۰هزار خانه مي‌شود، مفهوم اين موضوع اين است كه ۴۷۰ميليارد دلار ثروت بدون استفاده در خانه‌هاي خالي و دوم انباشته شده است.

محمدرضا شهبازي، كارشناس بخش مسكن در مورد افزايش تقاضا در بخش اجاره‌نشيني اينطور تحليل مي‌كند: اگر بحران مسكن تا ۵سال باقي بماند مي‌تواند توليد ناخالص داخلي را تا ۸درصد كاهش دهد. اهميت اين موضوع زماني بيشتر مي‌شود كه بدانيم شهرها ۸۰درصد توليد ناخالص داخلي را ايجاد مي‌كنند. با اين حال مقايسه نرخ رشد قيمت مسكن با تورم نيز نشان مي‌دهد نرخ رشد قيمت مسكن از پاييز۹۳ همواره پايين‌تر از نرخ تورم عمومي بوده است؛ اما امسال تابستان نرخ رشد قيمت مسكن از نرخ تورم عمومي پيشي گرفت.

با وجود اينكه بر تعداد خانه‌ها اضافه شده است اما آمار‌هاي مربوط به شاخص قيمت و همينطور بخش اجاره‌نشيني نشان مي‌دهد عرضه و تقاضا در بخش مسكن به‌دليل انحصار در بازار اطلاعات منطبق نيستند.بخش عمده اطلاعات بخش مسكن در اختيار اتحاديه مشاوران املاك و وزارت راه و شهرسازي است كه به‌صورت منظم و ماهانه منتشر نمي‌شود.

تازه‌ترين آماردفتر برنامه‌ريزي مسكن وزارت راه و شهرسازي نشان مي‌دهد از اول امسال تاكنون قيمت مسكن ۷٫۶درصد افزايش يافته و واحدهاي ۶۰ تا ۷۰متري پيشتاز معاملات مسكن هستند. براساس علم اقتصاد زماني كه عرضه بر تقاضا پيشي بگيرد بدون درنظر گرفتن ساير عوامل قيمت‌ها كاهش مي‌يابد درحالي‌كه اين رويه به‌دليل منطبق نبودن عرضه و تقاضا به‌دليل وجود انحصار اطلاعاتي چنين رويه‌اي اتفاق نيفتاده است ضمن اينكه آمار‌ها نشان مي‌دهد در ۵سال گذشته تعداد مستأجران حدود ۴۰درصد افزايش پيدا كرده و آمار اجاره‌نشيني در مناطق شهري به ۳۶٫۸درصد افزايش يافته است.

تا سال۹۰ در كشور براساس آمارها ۵ميليون مستأجر وجود داشت كه اين تعداد از سال۹۰ تا ۹۵ بيش از ۲ميليون افزايش پيدا كرده است و اكنون ۷ميليون مستأجر در كشور وجود دارد كه اين مسئله يك تهديد براي بازار مسكن است. در عين حال به‌نظر مي‌رسد با توجه به ركود حاكم بر كسب و كار و كاهش درآمد عموم خانوارها، افزايش هزينه رهن و اجاره به ضعيف‌تر شدن طبقه متوسط خواهد انجاميد.

با افزايش نرخ اجاره بها مستأجران از خيابان پاسداران تهران به سمت ونك مي‌روند و ساكنان ونك راهي ميدان انقلاب شده و اهالي انقلاب به شوش نقل مكان كرده‌اند. اين يعني اينكه ايران در ۵سال گذشته شاهد گريز مستأجران از پايتخت به سمت حاشيه و شهرهاي اقماري بوده كه مصداق كاملي از جابه‌جايي طبقات اجتماعي است. در چنين شرايطي به‌نظر مي‌رسد راهكار ساماندهي درست بخش مسكن انجام معاملات مسكن در يك بازار متشكل است.

  • فروش متري مسكن در بورس

بورس‌كالا از چند سال پيش مقدمات طرحي را آغاز كرد كه از طريق آن امكان معاملات مسكن همگن در اين بازار انجام شود. اين طرح كه در شوراي بورس مورد بررسي قرار گرفته بود در نهايت بعد از چند سال با مشكلات و پيچيدگي‌هاي زيادي ايجاد شده است اما در تازه‌ترين رويداد قرار است كه طرح فروش متري مسكن در قالب پروژه‌اي كه ۲شركت تأمين سرمايه ارائه كرده‌اند در اين بورس آغاز شود.

حامد سلطاني‌نژاد، مديرعامل بورس‌كالا در اين‌باره به همشهري گفت:طرح‌هايي از سوي ۲‌شركت تأمين سرمايه ارائه شده و مراحل بررسي و مطالعاتي آن در حال انجام است. او توضيح داد: چند شركت انبوه‌ساز براي تأمين مالي توليدات خود با ۲شركت تأمين سرمايه مذاكراتي انجام داده‌اند و قرار شده است درصورت تأييد طرح براي تأمين مالي اين طرح از طرح فروش متري استفاده شود. مديرعامل بورس‌كالا گفت:

اگر اين طرح در شوراي بورس به تصويب برسد، قابل اجرا خواهد بود و اگر نياز باشد با ساير نهادها همچون شوراي‌عالي مسكن نيز در ميان گذاشته خواهد شد. او با بيان اينكه معاملات مسكن در بورس به‌دليل ناهمگن بودن اين كالا با پيچيدگي زيادي قابل انجام است، گفت:اين طرح در مورد انبوه‌سازان قابل انجام است اما در اين زمينه صندوق‌هاي پروژه قادرند فعاليت‌هاي زيادي براي تأمين مالي بخش مسكن انجام دهند. به گفته او قرار است به‌زودي يك صندوق پروژه نيز در اين زمينه فعاليتش را آغاز كند.

فروش متري مسكن اين قابليت را دارد كه در خدمت افرادي كه مبلغ لازم براي خريد يك خانه را ندارند قرار گيرد به بيان بهتر متقاضياني كه هزينه خريد يك آپارتمان را در اختيار ندارند مي‌توانند دريك مدت مشخص در مراحل مختلف به‌صورت متري اين آپارتمان راخريداري كنند به‌طور مثال در اين روش متقاضي مي‌تواند ۲۰ متر از يك ملك۱۰۰متري را خريداري كند و از اين طريق بدون اينكه از رشد يا كاهش قيمت متضرر شود درآمد خود را پس‌انداز كند زيرا در همه دوره‌ها خريدار مسكن مطمئن است كه ۲۰متر از يك واحد ۱۰۰متري را خريداري كرده است.

 

جدولج


این مطلب توسط loc ارسال شده :