رویدادهای اقتصادی بازده بورس درصدر همه بازارها - رویدادهای اقتصادی

بازده بورس درصدر همه بازارها

موضوع : اخبار اقتصادی , اخبار بازار ماشین , اخبار طلا و سکه , بازار نرخ و ارز بانکی , رویدادهای اقتصادی ایران , رویدادهای اقتصادی جهان ، 1 ماه پیش ارسال شدهبازده بورس درصدر همه بازارها

به گزارش همشهري، از اول امسال تاكنون بيشترين بازده متعلق به يورو بوده است و سرمايه‌گذاراني كه اول امسال يورو خريده‌اند اكنون ۱۶٫۴درصد سود كسب كرده‌اند درحالي‌كه در همين مدت سرمايه‌گذاران بورس جمعا ۱۳٫۸درصد و فرابورس ۱۱٫۶درصد بازده به‌دست آورده‌اند.

در همين مدت قيمت هر سكه بهار آزادي هم ۱۰درصد و قيمت دلار نزديك به ۹درصد رشد كرده است. طبق آمار دفتر برنامه‌ريزي مسكن وزارت راه و شهرسازي هم بازده بازار مسكن در اين مدت ۷٫۶درصد بوده است. اما اينها ميانگين اعداد و حد متوسط بازده در بورس و فرابورس است.

بررسي‌هاي آماري دقيق‌تر نشان مي‌دهد سرمايه‌گذاران در بسياري از صنايع فعال در بورس توانسته‌اند بازده به‌مراتب بيشتري نسبت به بازارهاي طلا و ارز به‌دست بياورند.ميانگين بازده بورس تهران به ۱۴درصد رسيده است اما ميانگين بازده سهام شركت‌هاي بزرگ بورس در مرز ۱۸درصد و ميانگين بازده برخي صنايع حتي بيش از ۷۰درصد است.

  • بازده بزرگان بورس

اطلاعات آماري از عملكرد شركت‌هاي بورس نشان مي‌دهد تا ۲۰آبان‌ماه ميانگين بازده ۳۰شركت بزرگ بورس تهران كه در عين حال بخش بزرگي از تعداد سهامداران در آنها متمركز هستند، به مرز ۱۸درصد رسيده كه به‌معناي آن است كه بازده و عملكرد ۳۰شركت بزرگ بورس تهران از ميانگين عملكرد كل بورس تهران بهتر بوده است. در همين مدت شاخص ۵۰شركت فعال بازار سهام هم عملكردي مشابه شركت‌هاي بزرگ داشته است. براساس داده‌هاي موجود سهام شركت‌هاي اين گروه به‌طور ميانگين از اول سال تا روز ۲۰آبان‌ماه جاري ۱۷٫۴درصد افزايش يافته است.

  • بازده صنايع بورس

بررسي عملكرد صنايع مختلف در بورس نشان مي‌دهد از اول امسال تا روز شنبه ۲۰آبان ماه، بازده گروه سهام شركت‌هاي فعال در صنايع اطلاعات و ارتباطات، تحت‌تأثير عرضه‌هاي اوليه با بيشترين رشد مواجه شده است. در اين گروه سهام۲شركت آسيا تك و هاي‌وب كه به‌تازگي عرضه شده تحت‌تأثير انجام اين عرضه‌هاي اوليه، شاخص بازده صنعت صنايع اطلاعات و ارتباطات تا ۷۶درصد بالا رفته است.

۲شركت مهم اين گروه شركت‌هاي آتيه داده‌پرداز و مبين‌وان كيش هستند كه اين شركت‌ها نيز تحت‌تأثير عرضه سهام اين دو شركت جديد و آينده‌دار بازار سهام قرار گرفته‌اند. بعد از صنعت ارتباطات سهامداران گروه‌هاي قندوشكر و محصولات كاغذي به‌ترتيب با ۷۳و ۵۸درصد رشد اكنون شادترين سهامداران بازار سهام هستند. همچنين سهامداران فرآورده‌هاي نفتي، رايانه و فلزات اساسي هم در گروه همين دسته از سهامداران قرار مي‌گيرند زيرا از اول سال تاكنون سهامداران فرآورده‌هاي نفتي ۴۶درصد و سهامداران دو گروه ديگر به‌طور ميانگين ۳۹درصد به ارزش دارايي‌هايشان اضافه شده است.

  • قيمت نفت

در هفته‌هاي گذشته به‌دليل كاهش توليد نفت اوپك و برخي از توليدكننده‌هاي نفت كه در اوپك حضور ندارند قيمت نفت رشد كرد. اين كار براي بازگرداندن دوباره توازن به بازار نفت و كاهش عرضه بيش از حد انجام شد و با كارساز شدن اين روش قيمت نفت افزايش پيدا كرد. قيمت نفت يكي از عوامل بنيادين در تحرك شاخص بورس و رشد بازده بازار سهام است كه در روز‌هاي اخير به غيراز عوامل اقتصادي تحت‌تأثير تنش‌هاي سياسي كه جديدا سران عرب در پيش گرفته‌اند نيز قرار گرفته است و به‌نظر مي‌رسد به‌زودي جايگاه خود را در بالاي ۶۰دلار تثبيت كند.

در همين باره روز گذشته بلومبرگ در گزارشي نوشت: با توجه به قراردادهاي منعقد شده طي روزهاي اخير، پيش‌بيني مي‌شود قيمت نفت تا قبل از كريسمس به ۸۰ دلار در هر بشكه افزايش يابد. در چند روز اخير در مجموع ۴۸‌هزار قرارداد خريد نفت منعقد شده كه داراي بندهاي مختلفي است و از اين تعداد، ۱۴ هزار قرارداد اين حق را به تجار مي‌دهد تا فوريه سال ۲۰۱۸ ميلادي بتوانند نفت برنت را تا سقف قيمت ۷۱ دلار در هر بشكه خريداري كنند.

  • تورم و دلار

رشد قيمت نفت، افزايش قيمت دلار، تورم و افزايش قيمت مواد خام در بازار‌هاي جهاني همه از عواملي هستند كه قادرند شاخص بورس را به تحرك وادارند. آمار‌ها نشان مي‌دهد اكنون كه تورم در سطح ۱۰درصد است سطح ارائه تسهيلات در بانك‌ها ۱۶درصد رشد كرده است. اين به‌معناي افزايش تقاضا براي پول است و مي‌تواند نرخ بهره و تورم را هم تحت‌تأثير قرار دهد. درعين‌حال در همين مدت ارزش كل معاملات مسكن هم ۳۴درصد و قيمت دلار هم با ۹درصد رشد از مرز ۴۱۰۰تومان عبور كرده است. با اين حال انتظار مي‌رود قيمت هر دلار به‌عنوان يكي از محرك‌هاي اصلي شاخص بورس از نظر تكنيكالي از مرز ۴۳۳۰تومان هم عبور كند. بازار سهام اكنون در انتظار ۱۳آذر و مشخص شدن ارقام بودجه ۹۷ است تا ببيند دولت براي بودجه سال بعد چه قيمتي را براي دلار درنظر گرفته است.همچنين باتوجه به اينكه تا ۳‌ماه ديگر مديريت فدرال رزرو از جانت يلن به كالين پاول منتقل مي‌شود انتظار مي‌رود شاخص دلار و طلا و به‌دنبال آن قيمت جهاني محصولات و مواد خام تحت‌تأثير قرار بگيرد.

  • شاخص كل

شاخص كل بورس تهران كه با احتساب رشد قيمت سهام شركت‌ها و مقدار سودي كه در مجامع عمومي تقسيم مي‌شود مورد ارزيابي قرار مي‌گيرد تاكنون ۱۳٫۸درصد افزايش يافته است. اما تحليلگران پيش‌بيني مي‌كنند شاخص كل بورس تهران قادر است تحت‌تأثير رشد قيمت نفت، دلار و همينطور قيمت مواد خام در بازار‌هاي جهاني مانند فلزات به‌مراتب بيشتر رشد كند. در همين رابطه بهزاد صمدي يك تحليلگر تكنيكال بازار سهام در كانال تلگرامش نوشت: هنوز علائم برگشت شاخص بورس در تايم فريم(دوره زماني) هفتگي وجود ندارد اما در دوره روزانه هشدار‌ها صادر شده است. به‌نظر مي‌رسد شاخص در يك دوراهي عجيب ميان افزايش قيمت دلار و تنش‌هاي سياسي مربوط به برجام گرفتار شده است.

سخنان صمدي به‌معناي اين است كه عوامل اقتصادي براي رشد شاخص مانند افزايش قيمت دلار وجود دارند اما تنش‌هاي سياسي بازار سهام را دچار ترديد كرده و ممكن است شاخص در يك دوره كوتاه با نزول مواجه شود. او در ادامه نوشته: كه ممكن است با انتشار گزارش‌هاي مالي ۹‌ماه شركت‌هاي بورس شاخص بورس بار ديگر باتغييرات بنيادي تري مواجه شود.

به گفته صمدي، هر اتفاقي در مورد برجام مي‌تواند شاخص كل را تحت‌تأثير قرار دهد اما انتشار گزارش‌هاي مالي ۹ شركت هم بسيار مهم است. با اين حال به‌نظر مي‌رسد براي اينكه شاخص بتواند ركورد تاريخي خود را بشكند بايد خبر‌هاي مثبت جديدي به بازار تزريق شود. آخرين ركورد شاخص مربوط به ۱۵دي‌ماه ۱۳۹۲است كه شاخص توانست قله ۸۹هزارو ۵۰۰واحد را ثبت كند.

 

نمودار

 


این مطلب توسط loc ارسال شده :