رویدادهای اقتصادی عبور شاخص بورس از مرز ۸۷ هزار واحد - رویدادهای اقتصادی

عبور شاخص بورس از مرز ۸۷ هزار واحد

موضوع : اخبار اقتصادی , اخبار بازار ماشین , اخبار طلا و سکه , بازار نرخ و ارز بانکی , رویدادهای اقتصادی ایران , رویدادهای اقتصادی جهان ، 2 ماه پیش ارسال شدهعبور شاخص بورس از مرز ۸۷ هزار واحد

به گزارش همشهري، عبور پرقدرت شاخص كل در پايان وقت مبادلات ديروز موجبات افزايش اميدواري‌ها به تداوم رشد بازار را فراهم آورد. بورس تهران ۴سال پيش يعني در زمستان سال۹۲ به سقف تاريخي خود رسيد. منحني شاخص اين بازار در آن زمان مرز ۸۹هزار واحد را هم پشت سر گذاشت.

  • عوامل خوشبيني و بدبيني

ديروز به‌دنبال ركورد شكني تازه شاخص بورس، شاپور محمدي، رئيس سازمان بورس كه از نمايشگاه مطبوعات ديدن مي‌كرد، در پاسخ به پرسش خبرنگاران گفت: مجموعه عوامل و مولفه‌هاي بنيادين شركت‌هاي فعال در بورس و فرابورس به‌نحوي درحال حركت است كه به رشد بيشتر شاخص اميدوار هستيم.

شاپور محمدي افزود: اميدواريم طي روزهاي آينده شاخص رشد بيشتري را تجربه كند. اما در اين ميان فقط رئيس سازمان بورس نيست كه به تداوم روند صعود شاخص در روزهاي آينده اميدواراست، بلكه بسياري از تحليلگران معتقدند كه درصورت ثبات عوامل بنيادين مي‌توان به انتظار ركوردشكني‌هاي تازه دماسنج اقتصاد نشست.

البته در مقابل، برخي فعالان زيانديده و بدبين فعال در بازار سهام هم مي‌گويند رشد شاخص‌ها در بورس مصنوعي است و ركوردشكني‌ها به‌مدت معاملات بلوكي اتفاق مي‌افتد و بازار از عمق مناسبي برخوردار نيست. در جريان دادوستدهاي ديروز بازار سهام ۹۳۲ميليون سهم و حق‌تقدم به‌ارزش ۲۶۲ميليارد تومان دادوستد شد تا رشد شاخص در روز يكشنبه در ميان عمق مناسب معاملات محقق شود. در كنار شاخص كل، شاخص‌هاي اصلي ديگر بازار سهام هم روز متعادلي را پشت سر گذاشتند به‌طوري كه شاخص قيمت ۱۵۴واحد و شاخص كل هم‌وزن ۳۱واحد و شاخص قيمت هم وزن ۲۳واحد افت را به ثبت رساندند.

البته بايد درنظر داشت شاخص كل به لحاظ نمودارهاي تكنيكالي در حال حركت به سمت سقف دامنه نوسان خود است چنان كه به باور بهزاد صمدي تحليلگر بازارسهام، انتظار برخورد شاخص كل به يك خط مقاومت مهم در محدوده ۸۷۹۵۰واحد تا۸۸۴۰۰ واحد وجود خواهد داشت.

  • معاملات درون گروهي

ديروز بخشي از مبادلات بورس تهران به معاملات درون‌گروهي سهامداران عمده اختصاص داشت. در اين ميان، ۱۰۴ميليون سهم بانك ملت به ارزش كمتر از ۱۰ميليارد تومان ميان سهامداران عمده جابجا شد. همچنين ۲۵ميليون سهم سرمايه‌گذاري غدير به ارزش ۳ميليارد تومان ميان سهامداران اين سهم مورد نقل و انتقال قرار گرفت و ۶ميليون سهم پتروشيمي مبين نيز به ارزش ۲ميليارد تومان كد به كد شد.

در عين حال ۵ميليون سهم سرمايه‌گذاري گروه توسعه ملي به ارزش كمتر از يك ميليارد تومان به كدهاي درون‌گروهي سهامدار عمده انتقال يافت. در عين حال بيش از ۱٫۵ميليون سهم ارتباطات سيار ايران به ارزش ۳ميليارد تومان با معاملات انتقالي ميان سهامداران عمده همراه شد. برخي حرفه‌اي‌هاي بورس معتقدند اينگونه معاملات احتمالا با هدف شاخص‌سازي‌ انجام مي‌پذيرد.

  • شرط رونق پايدار بازار سهام

حامد ستاك، كارشناس بازار سرمايه با پيش‌بيني روند معاملات بازار سرمايه گفت: بازار سرمايه در هفته گذشته به‌شدت درگير بررسي گزارش‌هاي شش‌ماهه شركت‌ها بود و اخبار كدال در صدر خبرهاي تالار حافظ قرار داشت. او در ارزيابي گزارش عملكرد شركت‌هاي بازار سرمايه گفت: اكثر شركت‌هاي بازار در عملكرد‌هاي شش‌ماهه توانستند انتظارات سهامداران را محقق كنند و به پيش‌بيني‌ها برسند.

او ادامه داد: درصورتي كه روند عملكرد شركت‌ها و صنايع بازار سرمايه به همين روال ادامه داشته باشد، مي‌توان به چشم‌انداز بلندمدت بازار سرمايه اميدوار بود. او با اشاره به نوسان دلار در بازار و افزايش نرخ ارز گفت: برخي از صنايع بزرگ بازار سرمايه صادرات محور هستند و از اين رشد نرخ، تأثير مثبت مي‌گيرند و مي‌توان پيش‌بيني كرد اين گروه در گزارش‌هاي دوره‌اي بعد گزارش‌هاي بهتري داشته باشد.

ستاك با تأكيد بر اينكه صنايع بزرگ مي‌توانند رونق را به بازار سرمايه بازگردانند، افزود: هم‌اكنون بيشتر تك سهم‌هاي شاخص‌ساز در بازار سهام اقبال دارند. وي با اشاره به اينكه چشم‌انداز بازار سرمايه مثبت است، گفت: با وجود چشم‌انداز مثبت بازار اما هنوز پول‌هاي جديد قابل‌توجهي وارد بازار سهام نشده‌اند.

  • برترين صنايع بورس

محمود احترامي، كارشناس بازار سرمايه هم روند انتشار اطلاعات شش‌ماهه شركت‌ها را بر صعود اين روزهاي بورس مؤثر دانست و گفت: برخي شركت‌ها كه توانستند در نيمه اول سال، با افزايش قيمت‌هاي جهاني و همچنين بهبود عملكرد خود سودهاي مناسبي بسازند، در گزارش‌هاي شش‌ماهه خود به اين سودها اشاره كرده و اين سودها را در رديف سود خالص خود، به نمايش درآوردند. او درباره صنايع برتر بازار سهام گفت:

در بين صنايعي كه سودهاي خود را با تعديل مثبت همراه نكردند، مي‌توان به صنعت فولاد اشاره كرد كه از افزايش قيمت‌هاي جهاني حداكثر بهره را برد و شركت‌هايي كه در اين گروه فعاليت مي‌كنند، توانستند تعديل مثبت مناسبي را بر صورت سود و زيان خود بنشانند.

فولاد مباركه اصفهان با اعلام سود ۵۳۸ريالي و با بازگشايي مثبت ۶درصد، قيمتي در حدود ۲۳۰تومان را براي خود به ثبت رساند تا نسبت قيمت بر سهام اين شركت فولادي، برابر با ۴٫۵ شود تا ارزندگي‌هاي اين سهام بورسي بيش از پيش بر همگان ثابت شود.احترامي به پويايي گروه پالايشي در هفته گذشته اشاره كرد و افزود: افزايش قيمت نفت در هفته‌هاي اخير توانسته روح تازه‌اي در نماد شركت‌هاي فعال در اين گروه بدمد و برخي از نمادهاي گروه پالايشي توانستند در برخي روزهاي هفته گذشته، صف خريد را نيز تجربه كنند.

  • صعود روي موج پالايشگاه‌ها

شاخص بورس ديروز به لطف رشد قيمت سهام شركت‌هاي پالايشگاهي صعودي شد. بورس تهران ديروز شاهد تقويت حجم و ارزش روزانه معاملات سهام به پشتوانه سهام پالايشگاه‌ها بود. همچنان نوسان قيمت نفت خام در بازارهاي جهاني در كانون توجه سرمايه‌گذاران و خريداران سهام پالايشگاه‌هاست. كارشناسان مي‌گويند ديروز سهام شركت‌هاي پالايشگاهي به همراه مالكان اصلي سهام اين گروه به‌دليل رشد قيمت نفت با اقبال گسترده‌اي روبه‌رو شد. در جريان آخرين معاملات نفت در بازارهاي جهاني، بهاي هر بشكه نفت براي نخستين‌‌بار ظرف ۲سال اخير از مرز ۶۰دلار هم عبور كرد. اين موضوع ناشي از ادامه سياست كاهش توليد نفت اوپك بود.

اين رويداد منجر شد تا سهام شركت‌هاي پالايشي كه از هفته‌ها پيش، زمينه رشد را داشتند، با اقبال گسترده و رشد قيمت تا ۵درصدي روبه‌رو شوند و بار ديگر مورد توجه فعالان بازار سرمايه قرار گيرند. معاملات سهام شركت‌هاي گسترش نفت و گاز پارسيان، پالايش نفت بندرعباس و پالايش نفت تهران بيشترين تأثير مثبت را بر صعود شاخص در مبادلات ديروز گذاشت. ديروز معاملات سهام در نماد گسترش نفت و گاز پارسيان با ۹۴واحد، پالايش نفت بندرعباس با ۸۸واحد و پالايش نفت اصفهان با ۷۸واحد افزايش بيشترين تأثيرمثبت را بر محاسبه شاخص كل بورس به نام خود ثبت كردند.


این مطلب توسط loc ارسال شده :