رویدادهای اقتصادی رؤیای نفت ۵۸ دلاری برای سال آینده - رویدادهای اقتصادی

رؤیای نفت ۵۸ دلاری برای سال آینده

موضوع : اخبار اقتصادی , اخبار بازار ماشین , اخبار طلا و سکه , بازار نرخ و ارز بانکی , رویدادهای اقتصادی ایران , رویدادهای اقتصادی جهان ، 2 ماه پیش ارسال شدهرؤیای نفت ۵۸ دلاری برای سال آینده

این کاهش قیمت می‌تواند زمینه‌ساز بحران قیمتی در سال‌های آینده باشد چراکه از یک سو سرمایه‌گذاری‌های جدید در بخش استخراج نفت را ناموجه می‌کند و از سوی دیگر به‌دلیل کاهش دادن درآمدهای کشورهای نفتی، عملا دست آنها را برای سرمایه‌گذاری‌ می‌بندد.

اكنون درحالي‌كه قيمت هر بشكه نفت برنت (به‌عنوان نفت شاخص) توانسته است خود را به بالاي ۶۰دلار در هربشكه برساند، كارشناسان و تحليلگران پيش‌بيني كرده‌اند قيمت نفت در سال آينده ميلادي بالاتر از پيش‌بيني‌هاي قبلي خواهد رفت و احتمالا ميانگين قيمت هر بشكه نفت به ۵۸دلار خواهد رسيد.

به گزارش همشهري، اواخر تابستان امسال كه اوپك و آژانس بين‌المللي انرژي از رشد بيش از انتظار تقاضاي نفت و همچنين تشديد افت سطح موجودي انبارهاي نفت در آمريكا خبر دادند، رفتار بازارها نيز رو به تغيير گذاشت و در همين فرايند قيمت هر بشكه نفت وارد روند صعودي شد و به بالاي ۶۰دلار در هر بشكه رسيد.

در اين ميان حمايت برخي از اعضاي اوپك از تمديد طرح فريز نفتي تا پايان سال ۲۰۱۸، محدوديت احتمالي عرضه نفت را تقويت كرده است ضمن اينكه در مقابل احتمال رشد چشمگير تقاضاي نفت در سال۲۰۱۸ نيز وجود دارد؛ درحالي‌كه به واسطه سقوط قيمت نفت در سال‌هاي اخير، سرمايه‌گذاري‌هاي جديد در اين سال‌ها نيز به‌شدت كاهش داشته و همين مسئله احتمال مواجه شدن بازار نفت با كمبود عرضه را تقويت كرده است.

بنا بر گزارش اويل پرايس آمريكا، در وضعيت فعلي تحليلگران بانك سرمايه‌گذاري جفريز پيش‌بيني كرده‌اند در سال ۲۰۱۸متوسط بهاي نفت خام برنت درياي شمال به ۵۸دلار در هر بشكه برسد. اين تحليلگران همچنين هشدار داده‌اند ممكن است نرخ رشد توليد نفت خام آمريكا در سال آينده كمتر از حد انتظار باشد.

پيش‌بيني بانك جهاني از صعود قيمت نفت بانك جهاني نيز كه در اواخر خرداد سال‌جاري متوسط قيمت جهاني نفت را ۵۳دلار در هر بشكه پيش‌بيني كرده بود، اكنون پيش‌بيني كرده است كه بهاي نفت، فلزات اساسي و محصولات كشاورزي در سال ۲۰۱۸نيز به‌مانند ماه‌هاي اخير روندي صعودي داشته باشد.

به گزارش پايگاه خبري اتاق ايران، بانك جهاني در جديدترين گزارشي كه در مورد چشم‌انداز بازارهاي جهاني منتشر شده، روند صعودي قيمت كاموديتي‌ها (كالاهاي اوليه نظير نفت، فلزات اساسي و محصولات كشاورزي) در سال آينده ميلادي را صعودي پيش‌بيني كرده هرچند شدت اين روند احتمالا بسيار كمتر از شدت آن در ماه‌هاي اخير خواهد بود.

در اين گزارش پيش‌بيني شده است كه متوسط بهاي هر بشكه نفت از ۵۳دلار در سال‌جاري به ۵۶دلار در سال آينده ميلادي افزايش يابد كه دليل اين رشد احتمالي را مي‌توان به رشد مستمر تقاضاي نفت در بازارهاي جهاني، كاهش سطح توليد كشورهاي صادركننده نفت و تثبيت سطح توليد نفت شيل در آمريكا نسبت داد.

البته بانك جهاني در گزارش‌ماه آوريل خود قيمت بالاتري را براي نفت در سال آينده ميلادي پيش‌بيني كرده بود اما با توجه به نوسانات احتمالي در ميزان توليد نفت برخي كشورها مانند ليبي، نيجريه و ونزوئلا، اين نهاد اقتصادي بين‌المللي در پيش‌بيني جديد خود جانب احتياط را رعايت كرده است.

براساس اين گزارش، اعضاي سازمان كشورهاي صادركننده نفت (اوپك) مي‌توانند با تمديد توافقنامه كنوني خود مبني بر كاهش توليد نفت حتي سطح توليد خود را از ميزان كنوني آن نيز كمتر كنند و بازارهاي جهاني را در راستاي افزايش قيمت بيش از پيش تحت فشار قرار دهند؛ اما اگر اعضاي اوپك نتوانند بر سر تمديد اين توافقنامه به اجماع برسند، آنگاه وضعيت بازار فرق خواهد كرد. از طرفي اگر توليدكنندگان نفت شيل در آمريكا با توجه به كاهش چشمگير هزينه‌هاي عملياتي تصميم به افزايش توليد بگيرند، اوضاع توليدكنندگان نفت در بازار بغرنج‌تر خواهد شد.

نمودار


این مطلب توسط loc ارسال شده :