رویدادهای اقتصادی تازه‌ترین نشانه خروج صنعت از رکود - رویدادهای اقتصادی

تازه‌ترین نشانه خروج صنعت از رکود

موضوع : اخبار اقتصادی , اخبار بازار ماشین , اخبار طلا و سکه , بازار نرخ و ارز بانکی , رویدادهای اقتصادی ایران , رویدادهای اقتصادی جهان ، 2 ماه پیش ارسال شدهتازه‌ترین نشانه خروج صنعت از رکود

به گزارش همشهري، نخستين نشانه‌هاي رونق در اقتصاد ايران در پايان فصل تابستان، در اعداد مربوط به پيش‌بيني سود شركت‌هاي بورس نمايان شد؛ حال اين اعداد در نخستين‌ماه فصل پاييز تثبيت شده است. انتظار مي‌رود تحت‌تأثير اين رشد، بازار سهام هم در روز‌هاي آينده با صعود مواجه شود؛ به‌ويژه آنكه در مبادلات ديروز قيمت نفت هم توانست خط مقاومت ۵۹دلار را بشكند، پيش‌بيني مي‌شود منحني قيمت نفت به سمت ۷۱دلار حركت كند.

در شهريورماه، پس از ۳۲‌ماه انتظار، مجموع پيش‌بيني سود شركت‌هاي بورس بالاخره رشد كرد تا نخستين نشانه‌هاي رشد، هم در اقتصاد ايران و هم در بازار سرمايه نمايان شود. اين رشد از آن جهت اهميت داشت كه ۳۲‌ماه بود جمع كل سود شركت‌هاي بورس روند نزولي را طي كرده بود اما در شهريور‌ماه با ۱۲۰۰ميليارد تومان رشد به ۴۳هزارو ۴۰۹ميليارد تومان معادل ۱۱٫۵ميليارد دلار رسيد.

آخرين بار در آذر‌ماه سال ۱۳۹۳مقدار پيش‌بيني سود شركت‌هاي بورس به ۵۹هزارو ۲۴۳ميليارد تومان معادل ۱۵٫۵ميليارد دلار رسيده بود اما از آن زمان تا اوايل امسال مقدار پيش‌بيني سود شركت‌هاي بورس ۲۰هزار ميليارد تومان كاهش يافته بود. به‌طوري كه در خرداد‌ماه امسال جمع پيش‌بيني سود ۳۶۵شركت بورس به ۳۹هزارو ۷۰۰ميليارد تومان رسيد.

  • رشد ‌ماه قبل ادامه يافت

پس از رشد پيش‌بيني سود شركت‌هاي بورس در شهريور‌ماه، درباره اينكه روند افزايشي، ادامه پيدا كند، ترديدهايي وجود داشت اما تازه‌ترين آمارها نشان مي‌دهد روند رشد سود شركت‌هاي بورس براي دومين‌ماه متوالي ادامه يافته است كه مي‌تواند نويدبخش رشد واقعي اقتصادي و همينطور رشد پايدار شاخص بورس باشد.

آمارهاي رسمي بورس تهران نشان مي‌دهد مقدار پيش‌بيني سود شركت‌هاي فعال در بازارسهام براي سال مالي ۱۳۹۶در مقايسه با سود تحقق يافتهسال ۱۳۹۵نزديك به ۱۱هزار ميليارد تومان رشد خواهد كرد كه بخش زيادي از آن مربوط به رشد قيمت‌ها در بازار‌هاي جهاني است اما فقط به آنها ختم نمي‌شود زيرا به غيراز صنعت بانكداري كه با ۵۶۱ميليارد تومان زيان مواجه است بقيه صنايع بورس پيش‌بيني سودشان در‌ماه‌هاي قبل مدام افزايش يافته است و از يك خط سير صعودي دنباله روي كرده است. در واقع صنعت بانكداري به تنها صنعت زيان ده بورس تبديل شده است.

در عين حال اثر انتظاري رشد سود سهام شركت‌هاي حاضر در گروه رايانه، قندوشكر و محصولات كاغذي منجر به رشد شاخص قيمت سهام اين شركت از ۴۰تا ۶۷درصد شده است.با اين حال با توجه به وزن كمتر اين شركت‌ها در اقتصاد پيش‌بيني مي‌شود بخش عمده رشد سودآوري در‌ماه‌هاي آينده بر محور شركت‌هايي اتفاق بيفتد كه قيمت محصولاتشان در ارتباط با نوسان قيمت‌ها در بازار‌هاي جهاني نفت و فلزات است.

آمار‌ها نشان مي‌دهد كه شركت‌هاي بورس سال قبل با فروش محصولات و خدماتشان جمعا ۳۵هزار ميليارد تومان سود به‌دست آورده‌اند اما امسال پيش‌بيني كرده‌اند كه جمع كل سود اين شركت‌ها به ۴۵هزارو ۷۰۰ميليارد تومان برسد. اين به‌معناي اين است كه درآمد شركت‌هاي بورس امسال دست‌كم ۳۰درصد بيشتر خواهد شد.

  • درآمدكدام بخش بيشتر بوده است

آمار‌هاي موجود از وضعيت سود و زيان شركت‌هاي بورس نشان مي‌دهد بخش عمده رشد سود در ۲بخش فلزات و فروش محصولات شيميايي اتفاق افتاده است و در عين حال شاخص قيمت سهام اين شركت‌ها هم در همين مدت با بيشترين رشد در بورس مواجه شده است.

اين اعداد نشان مي‌دهد كه بورس هم در اين مدت تحت‌تأثير رشد قيمت سهام اين شركت‌ها با رشد مواجه شده است و اكنون با كاهش نسبت قيمت به درآمد بورس تهران از ۷مرتبه به ۶٫۶مرتبه فرصت‌هاي جديد سرمايه‌گذاري پيش پاي سرمايه‌گذاران ايجاد شده است.

اطلاعات آماري نشان مي‌دهد شاخص قيمت گروه فلزات اساسي در ۷ماهه امسال ۴۰درصد و فرآورده‌هاي نفتي ۳۵درصد رشد كرده است و چون وزن شركت‌هاي اين گروه در بورس سنگين‌تر از ساير صنايع است در نتيجه شاخص كل بورس تهران هم با رشد مواجه شده است.

در همين مدت شاخص قيمت ۳گروه قندوشكر، محصولات كاغذي و رايانه هم به‌ترتيب ۶۷، ۳۵و۴۰درصد رشد كرده است اما چون وزن اين شركت‌ها در بورس كمتر از صنايع فلزي، شركت‌هاي توليد‌كننده محصولات نفتي و پتروشيمي است در نتيجه اثر كمتري در رشد شاخص بورس داشته‌اند.

تحليلگران بر اين باورند با رشد قيمت نفت سود سهام پالايشگاه‌ها هم افزايش خواهد يافت. مهدي طحاني دراين باره به همشهري گفته بود كه پيش‌بيني مي‌شود سود پالايشگاه‌ها در‌ماه‌هاي آينده دست‌كم ۲برابر شود.پيش از اين بهزاد صمدي يك تحليلگر تكنيكال پيش‌بيني كرده بود با عبور قيمت نفت از مرز ۵۹دلار قيمت نفت تا سطح ۷۱دلار حركت خواهد كرد و اين رشد منجر به رشد بورس خواهد شد زيرا با رشد قيمت نفت درآمد تعداد زيادي از شركت‌هاي بورس هم افزايش خواهد يافت.
در نتيجه بسيار محتمل است كه درصورت رشد قيمت نفت، پيش‌بيني سود شركت‌هاي بورس به‌مراتب با رشد بيشتري مواجه شود.

با وجود آنكه با پرچمداري بخش نفت اقتصاد ايران با رونق دوچندان مواجه شده، اما برخي ديگر از بخش‌هاي اقتصادي شامل كشاورزي، صنعت و خدمات از رشد آهسته تري برخوردار بودند ولي آمار‌هاي به‌دست آمده از روند پيش‌بيني سود شركت‌هاي بورس نشان مي‌دهد كه پس از صنعت نفت رشد اقتصادي در ساير بخش‌ها نيز شتاب بيشتري گرفته است و پيش‌بيني مي‌شود درصورت تداوم اين روند اثر ملموس رشد اقتصادي بر زندگي مردم در سال‌هاي بعد نمايان‌تر شود.

كارشناسان در عين حال انتظار دارند مقدار پيش‌بيني سود شركت‌هاي بورس در فصل‌هاي بعد تحت‌تأثير افزايش رونق در بخش صنعت و خدمات به‌مراتب بيشتر شود حتي پيش‌بيني‌ها بر اين است كه در كنار بهبود ارزش توليدات در بخش كشاورزي و رونق نسبي بخش خدمات در مجموع اقتصاد ايران به رشدي در حدود ۱۲درصد دست يابد.

نمودار

 


این مطلب توسط loc ارسال شده :