رویدادهای اقتصادی پیامدهای تحریم قطر برای اقتصاد منطقه - رویدادهای اقتصادی

پیامدهای تحریم قطر برای اقتصاد منطقه

موضوع : اخبار اقتصادی , اخبار بازار ماشین , اخبار طلا و سکه , بازار نرخ و ارز بانکی , رویدادهای اقتصادی ایران , رویدادهای اقتصادی جهان ، 2 ماه پیش ارسال شدهپیامدهای تحریم قطر برای اقتصاد منطقه

در طول اين دوره كوتاه اما بسيار دشوار، قطري‌ها توانسته‌اند به‌نوعي با تحريم‌ها كنار بيايند و با صرف هزينه‌اي گزاف تا حد امكان از آثار اقتصادي آنها بكاهند. دولت قطر در اين مدت حدود ۳۹ميليارد دلار از ذخاير ارزي ۳۴۰ميليارد دلاري خود را به اقتصاد اين كشور تزريق كرده است تا از بروز بحران‌هاي اقتصادي و اجتماعي جلوگيري كند.

در سال گذشته ميلادي حدود نيمي از گردشگران واردشده به قطر را شهروندان ساير كشورهاي عربي حوزه خليج‌فارس تشكيل مي‌دادند، اما پس از آغاز تحريم‌ها آمار ورود گردشگران اين كشورها به قطر بيش از ۷۰درصد كاهش يافته است. ضريب اشغال هتل‌هاي قطر در تابستان امسال به حدود ۵۰درصد رسيد كه در قياس با آمار ۶۰درصدي تابستان ۲۰۱۶افت محسوسي نشان مي‌دهد.

اوضاع تجارت خارجي قطر نيز در ماه‌هاي اخير دست‌كمي از اوضاع بخش گردشگري آن نداشته است. البته تحريم‌هاي ائتلاف چهارجانبه عربي عليه قطر تنها به زيان قطري‌ها تمام نشده است بلكه برخي كشورهاي ديگر منطقه ازجمله خود تحريم‌كنندگان نيز از اين تحريم‌ها آسيب ديده‌اند. اثرات جانبي اين تحريم‌ها اقتصاد كشور امارات و مشخصاً دوبي كه قطب تجارت و خدمات منطقه محسوب مي‌شود را بيش از سايرين دچار مشكل كرده است. شركت‌هاي قطري فعال در بازار امارات همواره در كسب‌وكار خود با شركت‌هاي محلي شريك مي‌شدند و اكنون بسياري از اين شركت‌ها درد تحريم قطر را با تمام وجود احساس مي‌كنند.

  • ترجمه: محمد اشرفي- منبع: اكونوميست

این مطلب توسط loc ارسال شده :