رویدادهای اقتصادی املاک دولت به کمک اقتصاد می‌آید - رویدادهای اقتصادی

املاک دولت به کمک اقتصاد می‌آید

موضوع : اخبار اقتصادی , اخبار بازار ماشین , اخبار طلا و سکه , بازار نرخ و ارز بانکی , رویدادهای اقتصادی ایران , رویدادهای اقتصادی جهان ، 2 ماه پیش ارسال شدهاملاک دولت به کمک اقتصاد می‌آید

رحمت‌الله اكبري، معاون نظارت مالي و خزانه داري كل كشور از ثبت بيش از ۳۵۰هزار ملك دولتي با ارزش بالغ بر ۵۶۸۳هزار ميليارد تومان خبر داد و گفت: پيش‌بيني‌هاي اوليه حاكي است، دست‌كم تعداد يك ميليون ملك از دستگاه‌هاي اجرايي، قابليت ثبت در سامانه سادا را دارند. به گزارش همشهري، سامانه اموال دستگاه‌هاي اجرايي (سادا) به نشاني اينترنتي http://sada.mefa.ir در مرحله راه‌اندازي اوليه قرار دارد و بسياري از بخش‌هاي آن هنوز فعال نيست. با اين حال معاون نظارت مالي و خزانه داري كل كشور تصريح كرد: برآورد اوليه از ارزش دارايي‌هاي دولت، معادل ۱۸هزار هزار ميليارد تومان است. وي اعلام كرد كه تعداد ۲هزار و ۱۴۳دستگاه اجرايي در سامانه سادا ثبت نام كرده‌اند.

  • پولداريم و خبر نداريم

به گزارش ايرنا، مسعود كرباسيان، وزير امور اقتصادي و دارايي در اين همايش اعلام كرد: لايحه جامع مديريت دارايي‌هاي دولت در خزانه‌داري كل كشور در دست تدوين است تا براي طي مراحل قانوني به هيأت وزيران ارسال شود. وي با اشاره به تكليف رئيس‌جمهور براي وزارت اقتصاد به‌منظور مديريت دارايي‌هاي دولت و افزايش كارايي آنها افزود: دارايي‌هاي دولت مي‌تواند به پشتوانه اوراق تبديل شود. آنقدر اقتصاد كشور نفت زده بود كه توجهي به اين اموال و دارايي‌ها نمي‌شد و به مثابه كوه يخي بود كه ‌تنها قله آن بيرون مانده بود و بقيه‌اش ديده نمي‌شد. تعداد صفرهاي اين دارايي‌ها به قدري زياد است كه بايد گفت ما نمي‌دانستيم اينقدر پولدار هستيم.

  • مقاومت در برابر شناسايي اموال دولت

جمشيد انصاري، رئيس سازمان اداري و استخدامي كشور با بيان اينكه مديران دولتي مصمم به واگذاري املاك و اموال خود نيستند، گفت: از قديم مبناي مديران اين بوده كه نمي‌خواسته‌اند «شاه سلطان حسين» باشند و ملكي را بدهند. وي با بيان اينكه ساختمان و خودرو ناموس مديران دولتي شده است، افزود: مديران قديمي حاضر نبودند حتي يك خودروي خود را براي سرشماري در اختيار دستگاه ديگري قرار دهند.

  • ۱۱۰ميليون هكتار بدون سند

احمد تويسركاني، معاون قوه قضاييه و رئيس سازمان ثبت اسناد و املاك كشور از ارزيابي و شناسايي ۱۳۵ميليون هكتار اراضي و املاك ملي در طرح كاداستر (نقشه پهنه بندي و مرزنگار) خبر داد و افزود: تنها ۲۵ميليون هكتار از اراضي و املاك ملي مستند‌سازي شده است. به گفته وي، دولت طيف وسيعي از اين اموال و دارايي‌ها را دراختيار دارد كه بخشي از اموال به‌صورت اختصاصي و بخشي عمومي بوده است. با اين حساب دست‌كم ۱۱۰ميليون هكتار از اراضي و املاك دولتي هنوز مستند‌سازي‌ نشده است.


این مطلب توسط loc ارسال شده :