رویدادهای اقتصادی الزامات حرکت شاخص به سمت کانال ۹۰ هزار واحد - رویدادهای اقتصادی

الزامات حرکت شاخص به سمت کانال ۹۰ هزار واحد

موضوع : اخبار اقتصادی , اخبار بازار ماشین , اخبار طلا و سکه , بازار نرخ و ارز بانکی , رویدادهای اقتصادی ایران , رویدادهای اقتصادی جهان ، 1 ماه پیش ارسال شدهالزامات حرکت شاخص به سمت کانال ۹۰ هزار واحد

با كاهش نرخ سود «اوراق سخاب»، افزايش نرخ دلار، بهبود قيمت‌هاي جهاني و ارائه گزارش‌هاي اميدوار‌كننده از شركت‌ها در ۶‌ماه نخست در اكثر گروه‌ها، هم‌اكنون شاخص پس از نزديك به ۴سال توانسته وارد كانال ۸۶هزار واحد شود و از منظر تكنيكالي راه را براي صعود به محدوده ۹۰هزار واحدي و سقف و ركورد تاريخي خود هموار كند.

در اين بين نكات قابل توجهي وجود دارد: همواره بعد از هر دوره صعودي دلار، بازار سرمايه نيز با توجه به صادرات محور بودن شركت‌هاي بزرگ در كوتاه‌مدت و ارزش جايگزيني در بلندمدت، نسبت به اين افزايش نرخ واكنش نشان داده است.
ارائه گزارش‌هاي شش‌ماهه احتمالا به تعديلات مثبت و همچنين ارائه گزارش‌هاي مثبت نه‌ماهه نيز منجر خواهد شد. بنابراين مي‌توان گفت در ۴-۳‌ ماه آينده وضع بنيادين بازار سهام به‌ويژه گروه‌هاي بزرگ، وضع مطلوبي خواهد بود.

در بازارهاي موازي هم با كاهش نرخ اوراق سخاب بايد منتظر كاهش نرخ سود بانكي نيز باشيم تا آخرين سنگرهاي نقدينگي در بازار پول نيز دچار تزلزل شود و راه براي ورود نقدينگي بيشتر به بورس كه بيش از ۴سال است در وضعيت ركود قرار دارد، هموار شود.

هرچند بازار ارز همچنان زيرنظر سرمايه‌گذاران قرار دارد اما بازار مسكن و سكه كم‌اقبال هستند. پيش‌بيني مي‌شود رقابت بازار ارز و بورس همچنان تا يكسال آينده ادامه داشته باشد. اين دو بازار هم‌اكنون جذابيت‌هاي بيشتري، نسبت به ساير بازارهاي رقيب، براي سرمايه‌گذاران دارند.

در شرايط كنوني بهتر است وزن سهام شركت‌هاي صادرات‌محور و تك‌سهم‌هاي درخشان را در سبد دارايي‌هاي خود افزايش دهيد و سهم‌هاي مصرف‌كننده ارز را با احتياط بيشتري دنبال كنيد.احتمالا با رونق بيشتر بازار سهام در روزها و هفته‌هاي آينده، شاهد ورود نقدينگي بيشتري از بستر بازارسهام و به‌ويژه صندوق‌هاي سرمايه‌گذاري به بورس خواهيم بود و صنايعي كه عنوان شد، در پيشاني بورس قرار خواهند گرفت و احتمالا شركت‌هاي بورس از منظر وضع عملكرد شش‌ماهه و همچنين تأثير افزايش نرخ ارز درصورت‌هاي مالي آنها به ۲گروه تقسيم خواهند شد.

رفته‌رفته پيش‌بيني مي‌شود شيب ورود نقدينگي به بورس شتاب بيشتري پيدا كند. بايد ديد نقدينگي لازم براي حركت شاخص به سمت ۹۰هزار واحدي و مهم‌تر از آن عبور از اين مقطع و حركت بلندمدت به سمت شاخص ۱۲۰هزار واحدي مهيا خواهد شد؟


این مطلب توسط loc ارسال شده :