رویدادهای اقتصادی واگذاری سهام پرسپولیس و استقلال تا پایان دولت دوازدهم - رویدادهای اقتصادی

واگذاری سهام پرسپولیس و استقلال تا پایان دولت دوازدهم

موضوع : اخبار اقتصادی , اخبار بازار ماشین , اخبار طلا و سکه , بازار نرخ و ارز بانکی , رویدادهای اقتصادی ایران , رویدادهای اقتصادی جهان ، 2 ماه پیش ارسال شدهواگذاری سهام پرسپولیس و استقلال تا پایان دولت دوازدهم

در اين ميان محمد سلطاني فر، وزير ورزش و جوانان كه شايد مقاومت‌ها را در برابر خصوصي‌سازي‌ سرخابي‌ها جدي نمي‌گيرد با ابراز خوش بيني نسبت به اين طرح وعده مي‌دهد كه سهام سرخابي‌ها ظرف ۴سال آينده يعني تا پايان فعاليت دولت دوازدهم واگذار شود.به‌گزارش همشهري، اين موضوع را مازيار ناظمي، سخنگوي وزارت ورزش هم در صفحه شخصي اينستاگرام خود تأييد كرد. اين سخنان بعد از آن مطرح شده است كه در طول ۱۵سال گذشته لابي پر نفوذ فوتبال مانع از واگذاري سهام اين دو باشگاه شده‌اند.

اما علي اشرف پوري‌حسيني، رئيس سازمان خصوصي‌سازي‌ كه هم در مقابل دولت وجهه خود را حفظ مي‌كند و هم بيشتر ازوزير ورزش از ماجرا‌هاي پشت پرده خصوصي‌سازي‌ باشگاه‌هاي پرسپوليس و استقلال در چند سال گذشته مطلع شده تأكيد مي‌كند پيش از آغاز هر اقدامي بايد هيأت دولت مصوبه قبلي خود را تغيير دهد.

هيأت وزيران در مرداد سال ۹۴در مصوبه‌اي سرخابي‌ها را به‌عنوان مؤسسات فرهنگي به رسميت شناخت و به اين ترتيب عملا نام قرمز و آبي‌هاي پايتخت را از فهرست خصوصي‌سازي خارج كرد. پيش از اين تصميم دولت سازمان خصوصي‌سازي در ۴مرحله مزايده‌هايي را براي فروش سهام پرسپوليس واستقلال برگزار كرده بودند در ۲مزايده آخر چهره متقاضيان خريد در حال روشن شدن بود.

سازمان خصوصي‌سازي‌ كه در ۲سال گذشته هيچ‌گاه اشتياق خود را براي آغاز دوباره فرايند واگذاري سهام سرخابي‌ها پنهان نكرده بارها در لفافه به مصوبه دولت اعتراض كرده اما همواره در شمايلي ديپلماتيك تلاش كرده خود را دربرابر دولت قرار ندهد. حال به تازگي و در پي عيان‌شدن دوباره عمق مشكلات مديريتي در باشگاه‌هاي بزرگ پايتخت مسعود سلطاني‌فر، وزير ورزش و جوانان در ديدار با علي اشرف پوري‌حسيني رئيس سازمان خصوصي‌سازي‌ از او خواسته براي بازكردن دوباره پرونده فروش سهام سرخابي‌ها به او كمك كند.

سلطاني فر كه ظاهرا خصوصي‌سازي‌ در ورزش برايش يك راهبرد مهم به‌حساب مي‌آيد در عين حال تلاش مي‌كند بي‌گدار به آب نزند و همه جوانب اين اقدام را بسنجد. محمد سلطاني فر، وزير ورزش و جوانان در تشريح اقدامات انجام شده براي اين موضوع گفت: براي تحقق هدف خصوصي‌سازي‌ سهام ۲باشگاه استقلال و پرسپوليس بررسي‌هاي مقدماتي انجام شده است.

محمد سلطاني فر اعلام كرد: با سازمان خصوصي‌سازي‌ در حال بررسي شيوه‌هاي مختلف خصوصي‌سازي‌ سهام ۲باشگاه پرسپوليس و استقلال هستيم. او گفت: پس از نهايي شدن بررسي‌ها و انتخاب روشي دقيق و شيوه‌اي كارآمد، براي اجراي طرح خصوصي‌سازي‌ پرسپوليس و استقلال اقدام مي‌كنيم. او در ادامه با خوش بيني به فرايند آغاز شده اعلام كرد: تلاش مي‌كنيم تا پايان دوره دولت فعلي زمينه خصوصي شدن و واگذاري سهام پرسپوليس و استقلال فراهم شود.

وزير ورزش درباره واكنش احتمالي مجلس به اجراي اين طرح افزود: خصوصي‌شدن سهام ۲باشگاه پرطرفدار استقلال و پرسپوليس را نمايندگان مجلس مطرح كرده‌اند. او تأكيد كرد: به‌دنبال كاهش تصدي‌گري دولت در عرصه ورزش هستيم. در مورد ۲باشگاه پر طرفدار يعني پرسپوليس و استقلال هم از اين قاعده تبعيت مي‌كنيم.

اما از سوي ديگر علي اشرف پوري‌حسيني رئيس سازمان خصوصي‌سازي‌ همچنان تلاش مي‌كند همان لحن ديپلماتيك ۲سال اخير را حفظ كند و تا اعلام موافقت رسمي دولت با خصوصي‌سازي‌ پرسپوليس و استقلال در برابر تصميم قبلي هيأت وزيران نايستد.

او با اشاره به دلايل طرح دوباره موضوع واگذاري سهام ۲باشگاه بزرگ پايتخت به بخش خصوصي گفت: با توجه به مصوبه هيأت وزيران، فعلا وظيفه‌اي براي خصوصي‌سازي‌ سهام پرسپوليس و استقلال نداريم. رئيس سازمان خصوصي‌سازي‌ تأكيد كرد: در شخص آقاي محمد سلطاني‌فر و مجموعه وزارت ورزش و جوانان براي خصوصي‌سازي‌ سهام پرسپوليس و استقلال اراده‌اي جدي وجود دارد و من اين اراده را تحسين مي‌كنم.

به گفته او با توجه به پا برجا بودن مصوبه مرداد سال ۹۴هيأت وزيران، فعلا وظيفه‌اي براي خصوصي‌سازي‌ نداريم. رئيس سازمان خصوصي‌سازي‌ با اشاره به شروط آغاز دوباره فرايند فروش سهام استقلال و پرسپوليس گفت: هر زماني كه هيأت وزيران مصوبه قبلي خود را لغو يا اصلاح و سهام اين ۲باشگاه را به فهرست خصوصي‌سازي‌ اضافه كند، برنامه‌ريزي براي واگذاري سهام آنها آغاز خواهد شد.


این مطلب توسط loc ارسال شده :