رویدادهای اقتصادی هیجان ارزی تخلیه می‌شود - رویدادهای اقتصادی

هیجان ارزی تخلیه می‌شود

موضوع : اخبار اقتصادی , اخبار بازار ماشین , اخبار طلا و سکه , بازار نرخ و ارز بانکی , رویدادهای اقتصادی ایران , رویدادهای اقتصادی جهان ، 2 ماه پیش ارسال شدههیجان ارزی تخلیه می‌شود

به گزارش همشهري، نرخ دلار كه از اوايل هفته گذشته به بيش از ۴هزار تومان رسيده بود، از روز دوشنبه گذشته به‌تدريج با فروكش كردن انتظارات تورمي، اندكي تعديل شد و اين در حالي بود كه يورو روندي متفاوت را تجربه كرد و تحت‌تأثير نوسان جهاني ارزش برابري ارزها در برابر دلار آمريكا، واحد پول اروپايي در بازار آزاد ايران هم ميل به افزايش قيمت را نشان داد.

با اين حال بانك مركزي از مداخله مستقيم در بازار براي كاهش تصنعي قيمت ارزها خودداري كرد. روز چهارشنبه ولي‌الله سيف، رئيس‌كل بانك مركزي در تحليلي از وضعيت نرخ ارز و آينده آن گفت: نرخ سود واقعي سيستم بانكي به نحو مطلوبي مثبت بوده و در مقايسه با بازدهي بازار ارز كه توأم با ريسك است، بسيار جذاب‌تر است. پيش از اين برخي كارشناسان و تحليلگران اقتصادي، با اشاره به نوسان نرخ ارز در روزهاي گذشته، سرمايه‌گذاري در بازار ارز را گزينه مطلوبي ندانستند و به مردم توصيه كرده بودند از ورود به اين بازار به‌ويژه در روزهاي پرنوسان نرخ ارز خودداري كنند.

دكتر پويا جبل‌عاملي، كارشناس اقتصادي در گفت‌وگو با همشهري با طبيعي دانستن افزايش نرخ ارز در بازار داخلي با توجه به سياست رانت‌زدايي از ارز مبادله‌اي و افزايش حجم تجارت خارجي در نيمه نخست امسال، تأكيد كرد: هرچند ممكن است بازده كوتاه‌مدت نرخ ارز براي برخي جذاب باشد، اما نرخ بازدهي ارز در بلندمدت از ديگر بازارها به‌ويژه نرخ سود بانكي پايين‌تر بوده است. انتظار فعالان اقتصادي و كارشناسان اين است كه اين هفته پس از مشخص شدن مواضع دولت آمريكا درباره برجام، هيجان ارزي فروكش كند و ثبات دوباره به بازار ارز برگردد و حباب احتمالي قيمت‌ها به‌ويژه درخصوص قيمت سكه كه در يك هفته گذشته افزايش يافته بود، خالي شود.

نوسان قیمت دلار آمریکا و یورو از ۷ تا ۲۰ مهرماه(تومان)


این مطلب توسط loc ارسال شده :