رویدادهای اقتصادی استقبال کمرنگ تحصیل‌کرده‌ها از کارورزی - رویدادهای اقتصادی

استقبال کمرنگ تحصیل‌کرده‌ها از کارورزی

موضوع : اخبار اقتصادی , اخبار بازار ماشین , اخبار طلا و سکه , بازار نرخ و ارز بانکی , رویدادهای اقتصادی ایران , رویدادهای اقتصادی جهان ، 6 ماه پیش ارسال شدهاستقبال کمرنگ تحصیل‌کرده‌ها از کارورزی

به گزارش همشهري، سامانه كارورزي وزارت كار از اواخر ارديبهشت ‌ماه سال‌جاري براي ثبت‌نام فارغ‌التحصيلان بيكار دانشگاهي رونمايي شد تا دانش‌آموختگان دانشگاهي متقاضي كار پس از ثبت‌نام در اين سامانه، توسط بنگاه‌هاي پذيرنده كارورز جذب و وارد بازار كار شوند.

با وجود اين آنگونه كه از گفته‌هاي وزير تعاون، كار و رفاه اجتماعي برمي‌آيد، تعداد فارغ‌التحصيلان بيكار كه در سامانه كارورزي ثبت‌نام كرده‌اند، يك‌چهارم متقاضيان بيكار غيردانش‌آموخته است. به گزارش ايرنا، علي ربيعي با اشاره به اينكه طرح كارورزي از يكم تيرماه در سراسر كشور اجرايي مي‌شود، گفت: تاكنون ۲۰۰هزار نفر در طرح كارورزي كه از يكم تيرماه در سراسر كشور اجرايي مي‌شود، ثبت‌نام كرده‌اند. از اين تعداد ۵۰هزار نفر فارغ‌التحصيل دانشگاهي و ۱۵۰هزار نفر غيرتحصيل كرده دانشگاهي هستند.

استقبال سرد فارغ‌التحصيلان دانشگاهي بيكار از طرح كارورزي دولت در حالي است كه به گفته علاءالدين ازوجي، مديركل سياستگذاري و توسعه اشتغال وزارت كار طرح كارورزي ذيل طرح كاج (كارآفريني و اشتغال براي جوانان) در دستور كار دولت قرار گرفته و در قالب اجراي آن، اشتغال سالانه ۱۵۰هزار فارغ‌التحصيل بيكار هدفگذاري شده است.

البته ثبت‌نام ۵۰هزار تحصيل‌كرده در اين سامانه نمي‌تواند به‌معناي محقق نشدن هدفگذاري اشتغال سالانه ۱۵۰هزار فارغ‌التحصيل دانشگاهي باشد چراكه حدود ۴۰روز از راه‌اندازي اين سامانه مي‌‌گذرد و اين احتمال وجود دارد كه در آينده افراد بيشتري در آن ثبت‌نام كنند. در اين ميان اما آنگونه كه وزير كار مي‌گويد، ۱۵۰هزار نفري كه تحصيلات دانشگاهي ندارند و در اين سامانه ثبت‌نام كرده‌اند، با حمايت‌هاي كارفرمايي به‌كار مشغول مي‌شوند. نكته‌اي كه در اين ميان وجود دارد اين است كه استقبال متقاضيان غيرتحصيل‌كرده از كارورزي ۴برابر استقبال فارغ‌التحصيلان بوده است و اين مسئله مي‌تواند شانس جذب فارغ‌التحصيلان در طرح كارورزي را به‌شدت كاهش دهد مگر در مواردي كه بنگاه پذيرنده، واقعا به دانش كارورز نياز داشته باشد.

از سوي ديگر ممكن است مشوق‌هايي كه قرار است در طرح كارورزي به كارورز و بنگاه پذيرنده داده شود به‌عنوان برگ برنده فارغ‌التحصيلان حفظ شود و جذب افراد غيرتحصيل‌كرده مشمول چنين مشوق‌هايي نشود كه در اين صورت بايد گفت افراد غيرتحصيل‌كرده‌اي كه در سامانه كارورزي ثبت‌نام مي‌كنند، شانس بسيار اندكي براي جذب خواهند داشت.

  • استقبال ۵درصدي فارغ‌التحصيلان بيكار از طرح كارورزي

آمارهاي منتشر شده از وضعيت اشتغال فارغ‌التحصيلان دانشگاهي در سال۹۴ نشان مي‌دهد كه جمعيت فارغ‌التحصيلان در سن كار كشور تا سال۱۳۹۴ به حدود ۷ميليون نفر مي‌رسيد كه از اين تعداد، ۳.۷ميليون نفر شاغل و ۹۰۰هزار نفر بيكار بوده‌اند ضمن اينكه ۲.۴ميليون نفر از اين جمعيت در جرگه جمعيت غيرفعال اقتصادي قرار داشته و تمايلي براي ورود به بازار كار نداشته‌اند.

از ديگر سو براساس آمارهاي منتشر شده از سوي مركز آمار ايران، نرخ بيكاري كشور در پايان سال۹۴ به ۱۱درصد و جمعيت بيكاران به ۲ميليون و ۷۲۹هزار و ۹۲نفر مي‌رسيد كه با درنظر گرفتن جمعيت ۹۰۰هزار نفري فارغ‌التحصيلان بيكار، حدود ۳۳درصد از بيكاران را فارغ‌التحصيلان تشكيل ‌مي‌دادند.

در سال‌هاي ۹۵ و ۹۶ نيز با فرض تغيير نكردن شرايط فارغ‌التحصيلي دانشجويان و ورود آنها به بازار كار، اين سهم ۳۳درصدي فارغ‌التحصيلان از جمعيت بيكار كشور همچنان محفوظ مانده است و با احتساب جمعيت ۳ميليون و ۲۰۰هزار نفري بيكاران در پايان سال۹۵، مي‌توان گفت فعلا حدود يك ميليون و ۶۰هزار فارغ‌التحصيل دانشگاهي متقاضي شغل در ايران وجود دارد كه قرار بوده‌است بخشي از آنها از طريق طرح كارورزي به بازار كار وارد شوند اما اظهارنظر وزير كار نشان مي‌دهد حدود ۵درصد اين افراد در سامانه كارورزي ثبت‌نام كرده‌اند.


این مطلب توسط loc ارسال شده :