رویدادهای اقتصادی افزایش ۲۰ درصدی بدهی دولت به بانک‌ها - رویدادهای اقتصادی

افزایش ۲۰ درصدی بدهی دولت به بانک‌ها

موضوع : اخبار اقتصادی , اخبار بازار ماشین , اخبار طلا و سکه , بازار نرخ و ارز بانکی , رویدادهای اقتصادی ایران , رویدادهای اقتصادی جهان ، 6 ماه پیش ارسال شدهافزایش ۲۰ درصدی بدهی دولت به بانک‌ها

همچنين نسبت تسهيلات غيرجاري (معوق) به كل تسهيلات ريالي و ارزي با رشد ۱۴٫۷درصدي نسبت به پايان سال ۹۴، به ۱۱٫۷درصد رسيده است. بر اين اساس از كل تسهيلات ريالي پرداخت شده توسط شبكه بانكي ۱۱٫۵درصد آن معوق شده و از كل تسهيلات ارزي هم بالغ بر ۱۳٫۷درصد قفل شده و وصول نمي‌شود.

به گزارش همشهري، رشد ۱۶٫۵درصدي نقدينگي در پايان ۹‌ماه نخست سال گذشته باعث شده تا حجم نقدينگي به حدود ۱۱۸۵هزار ميليارد تومان برسد و پايه پولي هم با رشدي ۱۱٫۲درصدي در پاييز سال گذشته نسبت به پايان سال ۹۴به رقم ۱۷۰هزار ميليارد تومان افزايش يابد. نكته قابل تامل اينكه در اين مدت ميزان اسكناس و مسكوك در دست اشخاص ۱۱٫۹درصد كم شده و كل سپرده‌هاي بانكي بخش غيردولتي نزد بانك‌ها ۱۷٫۵درصد بيشتر شده است.

بانك مركزي همچنين اعلام كرده كه حجم صادرات كالا در ۹‌ماه ابتدايي سال ۹۵به بيش از ۶۰ميليارد و ۲۹۲ميليون دلار و حجم واردات نيز به ۴۴ميليارد و ۲۵۶ميليون دلار رسيده كه باعث مثبت شدن تراز بازرگاني ايران به ميزان ۱۶ميليارد و ۳۶ميليون دلار شده است. افزون بر اين ميزان بدهي‌هاي خارجي ايران در اين مدت ۷ميليارد و ۸۴۰ميليون دلار تخمين زده شده است.

البته در گزارش بانك مركزي جزئياتي از واقعيت صادرات غيرنفتي ايران رونمايي شده كه نشان مي‌دهد ارزش صادرات غيرنفتي واقعي ايران در ۹‌ماه نخست سال‌جاري ۲۰ميليارد و ۴۱۵ميليون دلار بوده درحالي‌كه صادرات نفتي ايران در اين مدت ۳۹ميليارد و ۸۷۷ميليون دلار برآورد شده است.

براساس جدول بخش صنعت نماگرهاي اقتصادي (منتشر شده توسط بانك مركزي) شاخص توليد كارگاه بزرگ صنعتي در سه ماهه سوم سال ۹۵با ۱۴٫۶درصد افزايش به ۱۰۲٫۳رسيد و در واقع پس از حدود ۵سال از نسبت سال ۹۰فراتر رفت. همچنين تعداد پروانه بهره‌برداري از واحدهاي صنعتي در ۳ فصل سال گذشته به‌ترتيب ۱۰٫۶درصد، ۱۳٫۱درصد و ۳٫۴درصد افزايش يافته است. حجم سرمايه‌گذاري در ۳ فصل سال گذشته نيز به‌ترتيب ۲۳۰٫۶درصد، ۲۱٫۳درصد و منفي ۱۴٫۳درصد رشد كرده است.

جدول


این مطلب توسط loc ارسال شده :