رویدادهای اقتصادی دهمین نمایشگاه‌ بازارهای مالی و انتظارات - رویدادهای اقتصادی

دهمین نمایشگاه‌ بازارهای مالی و انتظارات

موضوع : اخبار اقتصادی , اخبار بازار ماشین , اخبار طلا و سکه , بازار نرخ و ارز بانکی , رویدادهای اقتصادی ایران , رویدادهای اقتصادی جهان ، 10 ماه پیش ارسال شدهدهمین نمایشگاه‌ بازارهای مالی و انتظارات

قرار است دهمين دوره نمايشگاه بورس، بانك و بيمه اين‌بار در فروردين‌ماه و با نام فاينكس ۲۰۱۷ برگزار شود. در ۹دوره گذشته فضاي نمايشگاه به‌گونه‌اي بوده كه در بهترين حالت، بزرگان حوزه مالي گردهم آمده و يك دورهمي سالانه را برگزار كرده‌اند.برگزاركنندگان نمايشگاه‌ در ۹دوره قبل عموما گزارش دقيقي از دستاوردها و آمار كمي و كيفي آن ارائه نداده‌اند تا عملكرد هر دوره نسبت به ساير دوره‌ها قابل ارزيابي باشد اما به‌نظر مي‌رسد در ۹دوره قبلي، اين نمايشگاه بيش از آنكه بر پاسخگويي به نيازها و پرسش‌هاي سرمايه‌گذاران و ذينفعان ۳بازار عمده مالي در اقتصاد ايران متمركز باشد،

بيشتر به تبليغ انواع خدمات شركت‌هاي مشاركت‌كننده در فضاي نمايشگاه اختصاص داشته؛ درحالي‌كه همواره انتظار عمده بازديدكنندگان و احتمالا خود برگزار‌كنندگان نمايشگاه، اعم از نهادهاي ناظر بر بازارهاي مالي يعني سازمان بورس، بانك مركزي و بيمه مركزي، آشناسازي مردم با سازوكارهاي بازارهاي سرمايه، پول و بيمه و همچنين فرهنگسازي در اين حوزه‌ها بوده است. اما ۹نمايشگاه قبلي بورس، بانك و بيمه به اين انتظارات بجا پاسخي درخور نداده و به يك گردهمايي چندروزه، بازديد، سخنراني و كنفرانس‌هاي خبري مديران فعال در اين بازارها ختم شده است‌.

البته قصد اين نيست كه آيه يأس بخوانيم و جمله‌هايي تكراري را پشت هم رديف كنيم و بگوييم اهداف نمايشگاه‌ بازارهاي مالي در دوره‌هاي گذشته محقق نشده، اما به‌نظر مي‌رسد با توجه به تجربه ۹دوره گذشته، بايد در نمايشگاه فاينكس ۲۰۱۷ به‌دنبال اين هدف باشيم كه سهم مديريت حرفه‌اي و استفاده آگاهانه از ابزارها و دارايي‌ها در كل بازارهاي پول، بيمه و سرمايه‌ افزايش يابد زيرا اگر واقعا در انديشه فرهنگسازي هستيم بايد حركت به سمت سرمايه‌گذاري حرفه‌اي را تشويق كنيم. بايد به‌دنبال راهي بگرديم كه از طريق آموزش و آگاهي‌بخشي، سرمايه‌هاي مردم در مقابل خطرات و ريسك‌هاي بازارها حفظ شود. براي تحقق چنين هدفي لازم است فضاي نمايشگاه از حالت كلي‌گويي خارج و جزئي‌نگر شود.

به‌نظر مي‌رسد زمان باقيمانده تا دهه پاياني فروردين‌ماه۹۶ يعني زمان برگزاري نمايشگاه بورس، بانك و بيمه، فرصتي مناسب را در اختيار برگزاركنندگان نمايشگاه دهم قرار مي‌دهد كه با نگاهي ويژه، به جز كاركردهاي تكراري و هميشگي، از نمايشگاه فاينكس ۲۰۱۷ انتظارات ديگري داشته باشند. توجه به فرهنگسازي و ايجاد فضا براي گفت‌و‌گوهاي چندطرفه و چندجانبه، به جاي برقراري مونولوگ‌هاي يكطرفه، در حوزه‌هاي دغدغه‌ساز بازارها، نظير اعمال استانداردهاي جديد حسابرسي و گزارشگري در بانك‌ها، توقف نمادها در بورس، نحوه آزادسازي سهام عدالت و… ازجمله اين انتظارات است.

از سوي ديگر باتوجه به اينكه نمايشگاه دهم با برگزاري دوازدهمين دوره انتخابات رياست‌جمهوري و انتخابات شوراهاي شهر مقارن شده، به‌نظر مي‌رسد مي‌توان از اين فرصت براي اعلام خواسته‌ها و انتظارات فعالان بازارهاي مالي از كانديداها سود جست. در طرف مقابل هم مي‌توان فضايي به دور از تنش را ايجاد كرد تا فعالان بازارهاي مالي از ديدگاه‌هاي كانديداهاي احتمالي و جريان‌هاي سياسي نسبت به فضاي عمل بورس‌ها، بانك‌ها و بيمه‌ها آگاه شوند. به‌نظر مي‌رسد درصورت ارائه چنين تقويم جسورانه‌اي پس از پايان اين دوره از نمايشگاه، مي‌توانيم خروجي‌هاي معني‌دار آن را شاهد باشيم.


این مطلب توسط loc ارسال شده :