رویدادهای اقتصادی افزایش تولید و رشد قیمت‌ها درآمد نفتی ایران را روزانه ۲۸ میلیون دلار افزایش داد - رویدادهای اقتصادی

افزایش تولید و رشد قیمت‌ها درآمد نفتی ایران را روزانه ۲۸ میلیون دلار افزایش داد

موضوع : اخبار اقتصادی , اخبار بازار ماشین , اخبار طلا و سکه , بازار نرخ و ارز بانکی , رویدادهای اقتصادی ایران , رویدادهای اقتصادی جهان ، 10 ماه پیش ارسال شدهافزایش تولید و رشد قیمت‌ها درآمد نفتی ایران را روزانه ۲۸ میلیون دلار افزایش داد

به گزارش ایرنا، «بهروز بیک علی‌زاده» در سلسله نشست‌های تخصصی اقتصاد مقاومتی و برجام در محل مرکز مطالعات وزارت امور خارجه افزود: قیمت نفت از بیش از ۱۱۰ دلار در اواسط سال ۲۰۱۴ به کمتر از ۴۰ دلار در سال ۲۰۱۶ تنزل کرد که عامل اصلی آن افزایش تولید در این سال‌ها بود.

به گفته این مقام مسئول، با اعمال تحریم‌ها سهم ایران در بازار نفت از ۲٫۷ میلیون بشکه در روز به کمتر از یک میلیون بشکه در روز کاهش یافت، اما در مقابل تولید عراق در همین سال ها از سه میلیون بشکه در روز به چهار میلیون بشکه در روز و تولید نفت عربستان به بیش از ۱۰ میلیون بشکه در روز رسید.

وی تصریح کرد: دلیل اصلی افزایش ظرفیت تولید از سوی عربستان، پایین آوردن قیمت نفت به منظور اعمال فشار بر ایران و در نتیجه پا پس کشیدن ایران در مذاکرات برجام بود.

بیک علی‌زاده ادامه داد: این اقدام عربستان کاهش ۳۰۰ هزار میلیارد دلاری ذخایر ارزی و افزایش بدهی‌های این کشور را به دنبال داشت و در کنار آن افزایش خریدهای نظامی، بدهی سعودی‌ها را تشدید کرد.

وی گفت: با اجرایی شدن برجام، تولید نفت ایران به تدریج افزایش یافت تا به سطح ۳٫۲ میلیون بشکه در روز رسید و پس از آن بود که بحث فریز نفتی مطرح شد اما ایران با پافشاری بر مواضع خود بتدریج تولید خود را افزایش داد تا به سطح سه میلیون و ۹۷۵ میلیون بشکه در روز و بیشترین تولید کشور از سال ۱۹۹۷ تاکنون رسید.

وی خاطرنشان کرد: مراجعه به تارنمای اطلاع‌رسانی اوپک بیانگر کاهش تولید همه کشورهای عضو در ماه اکتبر گذشته است، اما جمهوری اسلامی ایران به میزان ۹۰ هزار بشکه در روز افزایش داشته و توانسته پیش از آنچه تصور می‌شد به سطح ذخیره‌سازی‌های مدنظر دست یابد.

سرپرست اداره کل امور اوپک و مجامع انرژی وزارت نفت ادامه دهد: این در حالی بود که در زمان تحریم‌ها سطح صادرات نفتی کشور به کمتر از یک میلیون بشکه در روز تنزل یافته بود و بنا بود از این میزان نیز کمتر شود و حتی اجرای برنامه نفت در برابر غذا و دارو همانند آنچه برای عراق در سال‌های گذشته اعمال شده بود را پیش‌بینی کرده بودند.


این مطلب توسط loc ارسال شده :