رویدادهای اقتصادی مارکت واچ: قیمت هفتگی طلا بیش از یک درصد بالا رفت - رویدادهای اقتصادی

مارکت واچ: قیمت هفتگی طلا بیش از یک درصد بالا رفت

موضوع : اخبار اقتصادی , اخبار بازار ماشین , اخبار طلا و سکه , بازار نرخ و ارز بانکی , رویدادهای اقتصادی ایران , رویدادهای اقتصادی جهان ، 10 ماه پیش ارسال شدهمارکت واچ: قیمت هفتگی طلا بیش از یک درصد بالا رفت

به گزارش ایرنا به نقل از پایگاه خبری یاد شده، همزمان با اینکه «شینزو آبه» نخست وزیر ژاپن و «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا جمعه ۲۲ بهمن‌ماه در یک کنفرانس خبری مشترک شرکت کردند و ترامپ به آبه اطمینان داد آمریکا به تعهد خود در مورد امنیت ژاپن پایبند است، نرخ برابری دلار در مقابل ین کاهش یافت.

قیمت آتی طلا در پایان معاملات دیروز بازار کامکس نیویورک با ۹۰ سنت کاهش نسبت به روز پیش از آن به یک هزار و ۲۳۵ دلار و ۹۰ سنت در هر اونس رسید، اما قیمت هفتگی آن ۱٫۲ درصد بالا رفت.

شاخص دلار که نرخ برابری دلار آمریکا را در برابر مجموعه ای از ارزهای اصلی اندازه‌گیری می‌کند، دیروز به هنگام بسته شدن بازار ۰٫۱ درصد نسبت به روز پیش از آن افزایش پیدا کرد و سبب شد اندازه هفتگی این شاخص ۱٫۱ درصد بالا برود. با این حال، نرخ برابری دلار در برابر ین ژاپن دیروز ۰٫۱ درصد کاهش یافت.

پنجشنبه گذشته (۲۱ بهمن) نیز قیمت طلا کاهش یافت و به پنج روز افزایش متوالی قیمت که در طول آن بهای طلا به یک هزار و ۲۴۳ دلار و ۵۰ سنت یا بیشترین سطح در تقریبا ۱۳ هفته گذشته رسیده بود، پایان داد. از ابتدای سال ۲۰۱۷ تاکنون بهای طلا در بازار کامکس آمریکا بیش از هفت درصد افزایش یافته است.

«ایلیا اسپیواک» تحلیلگر ارز و طلا روزنامه فایننشال تایمز گفت: پس از آنکه کاخ سفید گفت، در هفته‌های آینده بلند پروازانه‌ترین برنامه اصلاح مالیات از زمان رونالد ریگان را اعلام خواهد کرد، قیمت طلا کاهش یافت.

شاخص بازار سهام آمریکا نیز روز گذشته برای دومین روز متوالی در واکنش به برنامه مالیاتی ترامپ بالا رفت و سبب خروج سرمایه از بازار طلا به بازار سهام شد.

بازده اوراق خزانه آمریکا نیز با امیدواری بازار به کاهش نرخ مالیات شرکت‌ها که موجب تقویت رشد اقتصادی و تورم شده و بانک مرکزی این کشور را ترغیب به بالا بردن نرخ بهره می‌کند، افزایش پیدا کرد.

با افزایش نرخ بهره، تقاضا برای طلا که یک کالای بدون بازده است، کاهش می‌یابد و در نتیجه قیمت آن نیز تنزل پیدا می‌کند.

به گزارش ایرنا، فعالیت‌های تجاری طلا در نیویورک به طور عمده در موسسه کامکس انجام می‌شود و این بازار نقش تعیین‌ کننده‌ای در قیمت نهایی طلا در بازارهای جهانی دارد.


این مطلب توسط loc ارسال شده :