رویدادهای اقتصادی بورس‌کالا در مرز ۲۰ میلیارد دلار - رویدادهای اقتصادی

بورس‌کالا در مرز ۲۰ میلیارد دلار

موضوع : اخبار اقتصادی , اخبار بازار ماشین , اخبار طلا و سکه , بازار نرخ و ارز بانکی , رویدادهای اقتصادی ایران , رویدادهای اقتصادی جهان ، 10 ماه پیش ارسال شدهبورس‌کالا در مرز ۲۰ میلیارد دلار

 که از این مقدار ۱۸.۵ میلیارد دلار معادل ۷۰ هزار میلیارد تومان آن در بورس‌کالا انجام شده است، با این میزان مبادله، بورس‌کالا به لحاظ ارزش دادوستدها در صدر ۴ بورس‌ فعال در بورس سرمایه ایران قرار گرفته است. هم‌اكنون بورس اوراق بهادار تهران، فرابورس، بورس انرژي و بورس‌كالا، ۴بورس فعال بازارسرمايه ايران را تشكيل مي‌دهند.

  • رقابت شانه به شانه

بورس تهران همين چند روز پيش يعني درست در روز ۱۵بهمن‌ماه ۴۹ساله شد، سابقه تاسيس بورس‌كالا به اوايل دهه۸۰ بازمي‌گردد، اما روند رو به رشد بورس‌كالا چنان بوده كه هم‌اكنون ۳سال است كه ارزش معاملات اين بورس از بورس قديمي تهران هم سبقت مي‌گيرد. بخشي از اين شتاب مربوط به كند شدن روند حركت بورس تهران در پذيرش شركت‌هاي جديد است البته در مجموع شتاب معاملات بورس‌كالا به نسبت ساير بورس‌ها بيشتر بوده است اين نشان مي‌دهد كه اين بازار توانسته است امكاناتي را در اختيار عرضه‌كننده‌ها و متقاضيان قرار دهد كه آنها تمايل دارند محصولات‌شان را در بورس‌كالا عرضه كنند.

  • جنس متفاوت

جنس محصولاتي كه در بورس تهران و فرابورس مبادله مي‌شود، نسبت به بورس‌كالا متفاوت است. عمده‌ترين محصولي كه در بورس تهران دادوستد مي‌شود سهام است و مهم‌ترين محصول فرابورس، اوراق بدهي است، مهم‌ترين محصولات بورس‌كالا هم شامل كالاهاي پتروشيمي و اوراق آتي سكه طلا است.

  • بازارهاي پررونق در بورس‌كالا

از مجموع كل معاملات بورس‌كالا ۳۳هزار ميليارد تومان يعني ۴۷درصد آن مربوط به معاملات اوراق آتي سكه بوده است. ارزش كل معاملات آتي سكه در سال‌جاري نسبت به سال قبل ۱۹۲درصد رشد كرده است. امسال همچنين ارزش كل معاملات محصولات كشاورزي هم ۱۷۶درصد رشد كرده است و به ۲۵۰۰ميليارد تومان رسيده است. معاملات محصولات پتروشيمي و صنعتي و معدني هم به‌ترتيب ۳۳ و ۲۵درصد رشد كرده است. از ابتداي سال تاكنون ۱۰هزار ميليارد تومان انواع محصولات پتروشيمي و ۱۳هزارو ۳۰۰ميليارد تومان انواع محصولات صنعتي و معدني در بورس‌كالا دادوستد شده است.

  • بازارهاي پررونق در بورس و فرابورس

در فرابورس هم ۲۰هزار ميليارد تومان از ارزش كل دادوستدها به مبادله اوراق بدهي اختصاص يافته و بقيه در خريد سهام، اوراق‌تسهيلات مسكن و واحدهاي صندوق‌هاي سرمايه‌گذاري صرف شده است. به همين نسبت در بورس تهران هم ۴۵هزار ميليارد تومان از معاملات به خريد و فروش سهام اختصاص يافته است ۸۶۶۳ميليارد تومان از ارزش مبادلات هم به دادوستد اوراق مشاركت مربوط بوده كه امسال نسبت به سال قبل رشد سريعي داشته است.

  • اطلاعات آماري بازار سرمايه

اطلاعات آماري نشان مي‌دهد كه در پايان هفته قبل ارزش كل معاملات بورس‌كالا از مرز ۷۰هزار ميليارد تومان عبور كرد. در اين مدت ارزش مبادلات انجام شده در بورس تهران ۵۴هزار ميليارد تومان و ارزش دادوستدها در فرابورس ۳۷هزار ميليارد تومان بوده است. جمع كل ارزش اوراق بهادار و محصولاتي كه از ابتداي سال تاكنون در هرسه بورس مزبور مبادله شده به ۱۶۱هزار ميليارد تومان، يعني معادل ۴۲ميليارد دلار رسيده است از اين مقدار ۷۰هزار ميليارد تومان آن يعني معادل ۱۸٫۵ميليارد دلار، به معاملات انجام شده در بورس‌كالا اختصاص داشته است. اين رقم ۴۳درصد از كل ارزش مبادلات بازارسرمايه ايران را تشكيل مي‌دهد.


این مطلب توسط loc ارسال شده :