رویدادهای اقتصادی خسارت ۶ هزار میلیارد ریالی باغداران مازندران - رویدادهای اقتصادی

خسارت ۶ هزار میلیارد ریالی باغداران مازندران

موضوع : اخبار اقتصادی , اخبار بازار ماشین , اخبار طلا و سکه , بازار نرخ و ارز بانکی , رویدادهای اقتصادی ایران , رویدادهای اقتصادی جهان ، 12 ماه پیش ارسال شدهخسارت ۶ هزار میلیارد ریالی باغداران مازندران

دلاورحیدرپور در گفت‌و‌گو با ایرنا افزود: با وقوع برف و یخبندان حدود ۲۵۰ تا ۳۰۰ هزار تن پرتقال و سردرختی باغداران استان از بین رفت.

وی گفت که در مجموع حدود ۲۵ درصد از محصول پرتقال باغداران خسارت دید که باید برای جبران آن مدیریت بحران اقدام اساسی انجام دهد.

حیدرپور اضافه کرد: همچنین ۱۵ درصد از سرشاخه درختان پرتقال باغداران مازندران نیز براثر فشار ناشی از برف و یخبندان شکست.

نابودی ۹۰ هزار تن کیوی

مدیرکل جهاد کشاورزی مازندران همچنین گفت که برف و یخبندان حدود ۹۰ هزار تن محصول کیوی این استان را نیز از بین برد.

وی ارزش ریالی خسارت به محصول و باغ‌های کیوی استان را حدود یک هزار میلیارد ریال اعلام کرد.

حیدرپور گفت : اگر بتوانیم با واحدهای فراوری میوه و کنسانتره هماهنگی کنیم ، بخشی از میوه‌های خسارت دیده قابل استفاده است و می‌توانند از باغداران خریداری کنند، ولی خسارت بخش دیگر باید جبران شود.

وی افزود: همچنین هماهنگی با میادین میوه و تره‌بار استان‌های کشور انجام شده است تا بتوانیم با عرضه مستقیم مرکبات سالم در بازار، از کاهش قیمت جلوگیری کنیم .

  • توصیه به باغداران

مدیرکل جهادکشاورزی مازندران با توجه به وضعیت جوی مناسب در روزهای آینده به باغداران توصیه کرد تا از تعجیل در برداشت برای ثبات در بازار میوه جلوگیری کنند.

حیدرپور گفت : اگر باغداران تعجیل در برداشت میوه داشته باشند، قطعا با سرریز شدن بازار، قیمت‌ها کاهش خواهد یافت که در این صورت زیان باغداران مضاعف می‌شود ضمن این که در چنین شرایطی احتمال سودجویی دلالان نیز وجود دارد.

مازندران بیش از ۱۱۰ هزار هکتار باغ مرکبات دارد که پیش‌بینی شده بود امسال بیش از ۲ و نیم میلیون تن محصول از آنها برداشت شود.

باغداران مازندرانی حدود نیمی از نیاز مرکبات کشور را تامین می‌کنند.


این مطلب توسط loc ارسال شده :