رویدادهای اقتصادی مشارکت ۴۱ درصدی در سرشماری اینترنتی سال ۹۵ - رویدادهای اقتصادی

مشارکت ۴۱ درصدی در سرشماری اینترنتی سال ۹۵

موضوع : اخبار اقتصادی , اخبار بازار ماشین , اخبار طلا و سکه , بازار نرخ و ارز بانکی , رویدادهای اقتصادی ایران , رویدادهای اقتصادی جهان ، 1 سال پیش ارسال شدهمشارکت ۴۱ درصدی در سرشماری اینترنتی سال ۹۵

سرشماري حضوري نفوس و مسكن آغاز شده است اما سرشماري اينترنتي نيز تا پايان روز جمعه ادامه خواهد داشت. اميدعلي پارسا گفت: ميزان مشاركت مردم در سرشماري اينترنتي نفوس و مسكن به ۴۱درصد رسيد. پيش از اين اعلام شده بود اگر ۳۵درصد مردم در سرشماري اينترنتي مشاركت كنند، ايران در شمار كشورهاي توسعه‌يافته به لحاظ آماري قرار مي‌گيرد و اينك آمار از ميزان تعيين‌شده عبور كرده‌است.

مركز آمار ايران ثبت‌نام اينترنتي ۸ميليون و ۸۸۱هزار خانوار را هدف‌گذاري كرده بود. پارسا پيش‌بيني كرد با روند افزايشي ثبت‌نام اينترنتي به‌دليل استقبال عمومي، ميزان مشاركت مردم از سطح كنوني بيشتر شود. گفته مي‌شود در سال ۲۰۱۵ مردم ژاپن به شيوه اينترنتي در سرشماري نفوس و مسكن مشاركت كرده بودند. همه خانوارهايي كه به شكل اينترنتي اطلاعات آماري خود را تكميل كنند، از ۲گيگابايت اينترنت رايگان بهره‌مند مي‌شوند كه اپراتورهاي تلفن همراه واگذاري اين هديه را از روز دوشنبه آغاز كرده‌اند. يك هزار نفر از افرادي كه در سرشماري اينترنتي مشاركت كنند، با قرعه‌كشي از جايزه ۱۰ميليون ريالي برخوردار مي‌شوند كه تاكنون ۶دوره آن انجام‌شده است.

۵۰۰جايزه ۱۰ ميليون ريالي نيز براي مديران مدارسي درنظر گرفته‌شده است كه بتوانند خانوارهاي دانش‌آموزان را به پر‌كردن اينترنتي سرشماري تشويق كنند. بنا به اعلام مركز آمار ايران، خانوارها پس از ثبت‌نام در سامانه اينترنتي، كد دريافتي را حفظ و هنگام مراجعه مأمور سرشماري به درب منزل آن را ارائه كنند تا ديگر به سرشماري حضوري نيازي نداشته باشند.

براساس برنامه‌ريزي مركز آمار ايران، هشتمين دوره سرشماري عمومي نفوس و مسكن به روش حضوري با استفاده از تبلت و در مدت يك‌ماه انجام مي‌شود. نتايج اوليه سرشماري امسال يكم تا پانزدهم دي‌ماه و نتايج تفصيلي آن مرداد سال ۱۳۹۶منتشر مي‌شود. اساس و پايه برنامه‌ريزي بر مبناي آمار و اطلاعات است.

نتيجه اين آمارها در زمان تنظيم و تدوين برنامه‌هاي ۵ساله توسعه، بودجه عمراني، طرح‌هاي مجلس و لوايح دولت مورداستفاده قرار مي‌گيرد. در سيستم حرفه‌اي جهاني، آمايش سرزمين يا برنامه‌ريزي شهري و منطقه‌اي آمار از اهميت ويژه‌اي برخوردار است؛ پايه اين برنامه‌ريزي منطقه‌اي، آمار و اطلاعاتي است كه از مردم تهيه مي‌شود. براساس اين اطلاعات است كه دولت و سياستگذارها متوجه شرايط منطقه‌اي و نيازهاي كشور مي‌شوند. اين آمار واقعاً در عمل به ما كمك مي‌كند.


این مطلب توسط loc ارسال شده :