رویدادهای اقتصادی نهایی شدن قرارداد ایران خودرو با پژو و مذاکره با ۶ خودروساز - رویدادهای اقتصادی

نهایی شدن قرارداد ایران خودرو با پژو و مذاکره با ۶ خودروساز

موضوع : اخبار اقتصادی , اخبار بازار ماشین , اخبار طلا و سکه , بازار نرخ و ارز بانکی , رویدادهای اقتصادی ایران , رویدادهای اقتصادی جهان ، 1 سال پیش ارسال شدهنهایی شدن قرارداد ایران خودرو با پژو و مذاکره با ۶ خودروساز

مديرعامل ايران خودرو با بيان اين مطلب اعلام كرد كه سهم طرف ايراني و فرانسوي در شركت مشترك تاسيس شده ايران خودرو و پژو(ايكاپ) ۵۰درصد است و روز سه‌شنبه هفته جاري ۲شريك سهم ۴۵۰ميليارد ريالي خود كه در مجموع ۹۰۰ميليارد ريال است را به‌حساب شركت مشترك تازه تاسيس واريز كردند. مرحله بعدي همكاري ايران خودرو و پژو، ثبت رسمي شركت ايكاپ است كه طي روزهاي آينده انجام خواهد شد. همچنين مقرر شده تا ۳۰درصد از محصولات توليدي در شركت ايكاپ به بازارهاي جهاني صادر شود.

هاشم يكه‌زارع با اشاره به رايزني‌هاي انجام شده براي مشاركت با ديگر شركت‌هاي معتبر خودروسازي جهان افزود: تاكنون با ۶شركت مذاكراتي انجام شده و ۲قرارداد در مراحل نهايي قرار دارد. پژو تنها شريك و همكار خارجي ما نخواهد بود و علاوه بر مرسدس بنز با چند شركت مطرح خارجي و صاحب تكنولوژي ديگر هم در حال مذاكره براي عقد قرارداد و همكاري مشترك هستيم كه نام شركت‌هاي طرف قرارداد در آينده اعلام مي‌شود.

وي از عرضه پژو ۲۰۷هاچ‌بك با قيمت حدود ۴۰ميليون تومان در شهريور‌ماه و پژو ۲۰۷صندوقدار به نرخ كمتر از ۵۰ميليون تومان در بهمن‌ماه امسال خبر داد و افزود: توليد اين شركت در ۴‌ماه ابتدايي سال‌جاري نسبت به تيراژ ۶۰۰هزار دستگاه سال ۹۳حدود ۷درصد رشد داشته و سعي مي‌كنيم به توليد سال ۹۳دست پيدا كنيم. همچنين فروش محصولات ايران خودرو در سه ماهه نخست امسال نسبت به پارسال بيش از ۴۰درصد افزايش يافته است.

براساس صورت‌هاي مالي رسمي ايران خودرو با زيان انباشته ۲۳هزار ميليارد ريالي مواجه است اما يكه زارع ريشه اين زيان را در سال‌هاي گذشته و پيش از سال ۱۳۹۲دانسته و اعلام كرد كه توليد و فروش ايران خودرو نسبت به ديگر توليد‌كنندگان داخلي بيشترين مقدار است اما متأسفانه برخي فكر مي‌كنند چون تجديد ارزيابي انجام نشده فاجعه‌اي رخ داده است.

وي در مورد اينكه سهام ايران خودرو براي سرمايه‌گذاران ضررده بوده اما در‌ماه‌هاي پاياني سال ۹۴تا ۲و ۳برابر رشد كرده، افزود: بخشي از اين زيان به توليد خودروهاي تجاري بازمي گردد. بازار خودروهاي تجاري رونق ندارد و همه شركت‌هاي توليدكننده اين خودروها با چالش مواجه هستند. مديرعامل ايران خودرو افزود: سهام ايران خودرو نسبت به سال۱۳۹۲ حدود سه برابر رشد داشته و بر اين اساس افرادي كه از آن سال سهامدار شركت بوده‌اند ضرر نكرده‌اند، اما افرادي كه براي كوتاه‌مدت و براي دوره‌هاي زماني ۲ يا ۳‌ماه سهامداري مي‌كنند، ممكن است ضرر كنند.


این مطلب توسط loc ارسال شده :