رویدادهای اقتصادی کمترین بازدهی بورس‌های جهان به نام بورس تهران ثبت شد - رویدادهای اقتصادی

کمترین بازدهی بورس‌های جهان به نام بورس تهران ثبت شد

موضوع : اخبار اقتصادی , اخبار بازار ماشین , اخبار طلا و سکه , بازار نرخ و ارز بانکی , رویدادهای اقتصادی ایران , رویدادهای اقتصادی جهان ، 1 سال پیش ارسال شدهکمترین بازدهی بورس‌های جهان به نام بورس تهران ثبت شد

به گزارش مهر، بر اساس گزارش هفتگی بررسی بازارها که هر هفته توسط مدیریت تحقیق و توسعه بورس تهران تهیه و منتشر می‌شود، در هفته منتهی به بیست و سوم تیر‌ماه سال جاری، شاخص کل (ارزش وزنی) بورس اوراق بهادار تهران ۰.۴ درصد، شاخص کل (هم وزن) ۰.۷ درصد و شاخص‌های قیمت (ارزش وزنی و هم وزن) ۰.۹ درصد نسبت به پایان هفته قبل کاهش داشته‌اند.

این در حالی است که از ابتدای سال تا بیست و سوم تیرماه، شاخص کل (ارزش وزنی) افت ۸ درصدی را تجربه کرده است و شاخص کل (هم وزن) رشد ۲.۱ درصدی را از آن خود کرده است. اختلاف بازدهی بین شاخص ارزش وزنی و شاخص هم وزن حاکی از عملکرد بهتر شرکت‌‌های متوسط و کوچکتر در مقایسه با شرکت‌های بزرگ بورس اوراق بهادار تهران است.

در هفته گذشته شاخص فرابورس ایران ۲.۱ درصد، قیمت سکه بهار آزادی ۰.۴ درصد و قیمت یورو مبادله‌ای ۰.۳ درصد افت و قیمت دلار مبادله‌ای ۰.۲ درصد رشد داشته است.

مطابق گزارش یادشده که به بررسی عملکرد بورس تهران، فرابورس ایران، ۱۷ شاخص معتبر بورس‌‌های خارجی، قیمت ارز و سکه، قیمت جهانی فلزات اساسی و نفت پرداخته، در هفته گذشته، حجم و ارزش معاملات نسبت به هفته قبل با رشد چشمگیر مواجه بوده و به ترتیب ۲۴ و ۴۸ درصد افزایش پیدا کرده است. صنعت “خودرو و ساخت قطعات” به تنهایی بیش از ۴۱ درصد از حجم معاملات هفتگی را به خود اختصاص داده است. بعد از این صنعت، صنعت “بانک‌ها و موسسات اعتباری” و “فلزات اساسی” به ترتیب با ۱۲.۴ و ۶.۲ درصد در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

در میان شاخص بورس‌های معتبر جهانی نیز در هفته گذشته شاخص بورس اسپانیا (IBEX۳۵) با رشد ۶.۹ درصدی، بیشترین بازدهی و شاخص بورس تهران (TEDPIX) با افت ۰.۴ درصدی، کمترین بازدهی را به خود اختصاص داده‌اند.

در ۳۰ روز منتهی به بیست و سوم تیرماه سال ۱۳۹۵ و در بازارهای جهانی، قیمت تمامی فلزات اساسی با افزایش همراه بوده و در این میان قیمت نقره با ۱۶.۸ درصد افزایش، بیشترین افزایش قیمت و آلومینیوم با ۴.۴ درصد افزایش، کمترین افزایش قیمت را داشته است.

از ابتدای سال تا پایان بیست و سوم تیرماه سال جاری، قیمت انواع نفت با افزایش همراه بوده است و قیمت نفت وست تگزاس، برنت و اوپک به ترتیب ۱۶، ۱۵ و ۲۵ درصد افزایش پیدا کرده است.


این مطلب توسط loc ارسال شده :